- 5 селищних;
- 16 районних бібліотек для дітей;
- 592 сільських бібліотек-філій.
При сільських бібліотеках діє 62 КЮЧ.
За 2019 рік відбулися зміни в Чернігівському районі. У Михайло-Коцюбинському в зв’язку зі створенням Михайло-Коцюбинської ОТГ районну бібліотеку для дітей реорганізовано у відділ обслуговування дітей при публічній бібліотеці. Також зміни відбулися в Сосницькому районі - Сосницька районна бібліотека для дітей ввійшла до Сосницької ОТГ як Сосницька дитяча б-ка-філія Сосницької селищної ради, змінивши своє місцезнаходження та скоротивши площу приміщення. Загальна площа приміщень бібліотек для дітей становить 4740,9 кв.м. з них 70% приміщень використовується для обслуговування читачів та проведення з ними різноманітних масових заходів. Найкращі площі приміщень для обслуговування мають Бахмацька (265 кв.м.), Ічнянська (160 кв.м.), Козелецька (247,8 кв.м.), Семенівська (200 кв.м.), Остерська (202 кв.м), Чернігівська центральна міська дитяча бібліотека (310,5). Правовою формою визначається майнова власність бібліотек: 22 бібліотеки володіють приміщенням на праві оперативного управління, 5 розташовані в орендованих приміщеннях. 11 бібліотек потребують капітального ремонту.
Сучасною технікою бібліотеки для дітей забезпечені наступним чином:
- 21 бібліотека для дітей має 66 комп'ютерів, з них доступ до мережі Інтернет - 53;
- 21 - копіювально-розмножувальну техніку в кількості 32 одиниці.
- 10 - мультимедійне обладнання в кількості 19 одиниць;
- 20 - електронні адреси;
- 5 – мають власний сайт дитячою бібліотеки.
Дітей обслуговували 95 бібліотечних фахівців, з них мають освіту:
- 43 повну вищу, в т. ч. 28 спеціальну;
- 52 базову вищу, в т. ч. 48 спеціальну.
У режимі повного робочого дня працювали 88 (90%) особи.
В 2019 році дитячими бібліотеками та сільськими бібліотеками-філіями області обслужено близько 70 тис. користувачів-дітей, яким було видано 1,5 млн. екземплярів книг та періодичних видань.
До послуг юних користувачів 1,7 млн. одиниць бібліотечних фондів, з них: 1 648 000 прим. книг; 52 000 періодичних видань.
Головним завданням у роботі бібліотек області залишається задоволення інформаційних потреб користувачів-дітей. Інформаційним обслуговуванням охоплено 5460 абонентів, з них 662 індивідуальним.
Абонентам було видано 9467 різноманітних бібліотечних, бібліографічних, фактографічних та інших довідок.
За звітний рік до дитячих бібліотек області надійшло 12 тис. примірників друкованої продукції. 9.3тис. це надходження книг, а також відповідно періодичні видання 3,1тис. Серед джерел поповнення фондів: книги отримані за держпрограмою «Українська книга», дарунки та повернуті читачами взамін загублених.
Позитивно, що найкраще ця робота проводиться в Ічнянській (462 книги), Семенівській (447), Сновській (454), Остерській (342), Прилуцькій міській (390) РДБ, а також у Чернігівській центральній міській (492). Були використані й альтернативні джерела поповнення фондів. Майже в кожній бібліотеці проводились акції «Подаруй бібліотеці книгу». Багато книг подаровано місцевими авторами, громадськими організаціями та самими читачами.
Невід’ємною складовою частиною фонду бібліотек є періодичні видання. На належному рівні ця робота налагоджена в Бахмацькій, Бобровицькій, Городнянській, Ічнянській, Ріпкинській, Семенівській, Сновській РДБ та Прилуцькій міській бібліотеці для дітей. Взагалі не отримували періодичні видання Борзнянська РДБ та Добрянська селищна бібліотека для дітей.
Багато уваги у звітному році бібліотеки приділили упорядкуванню бібліотечного фонду. Вибуло 31,6 тис.примірників. Найбільше списання літератури відбулося в Бахмацькій (2601 книга), Козелецькій (2582 книги), Сновській (2345 книги), Сосницькій дитячій бібліотеці-філії (4216 книги).
Розпочалася робота над впровадженням УДК в практику роботи бібліотек: шифрування нових надходжень, внесення змін до розстановки фонду, ДБА.
З метою організації дозвілля дітей та розвитку їх творчих здібностей, у бібліотеках для дітей діє 25 клубів за інтересами.
Для багатьох бібліотек ЗМІ та віртуальний комунікаційний простір є засобом реклами закладу і його послуг. Частина бібліотек активно використовує аккаунти у «Facebook». Багато публікацій опубліковано в місцевих газетах.
Як методичні центри для підвідомчих бібліотек з питань організації роботи з дітьми районні та центральні міські бібліотеки для дітей протягом року забезпечували підвищення кваліфікації бібліотекарів. В бібліотеках були проведені окремі семінари по роботі з дітьми в Бобровицькому, Борзнянському, Городнянському, Сосницькому, Срібнянському, Сновському районах.
Було здійснено ряд виїздів до сільських бібліотек-філій з метою надання методичної допомоги. Найкраще ця робота поставлена в Бобровицькому, Козелецькому та Сновському районах.
Все частіше дитячі бібліотеки звертаються до розробки представницької продукції бібліотеки: логотипів, візитних карток, бейджів, ділової інформації, портфоліо, сувенірів. Бібліотеки активно використовують і малі форми рекламної продукції: буклети, афіші, запрошення, програми заходів, закладки, листівки, календарі. Наявність комп’ютерної техніки дає можливість всім бібліотекам створювати різноманітну друковану та інформаційну продукцію, яка розповідає про їх роботу та рекламує різноманітні соціокультурні заходи. З кожним роком бібліотечна друкована продукція стає більш якіснішою, оригінальнішою в оформленні. За минулий рік було підготовлено більше 25 матеріалів, серед яких буклети, пам’ятки, плани роботи клубів за інтересами, бібліографічні списки, інформаційно-методичні матеріали тощо.
Немає коментарів:
Дописати коментар