У 2024 році бібліотеки Срібнянської ЦБС надали послуги 1212 юним користувачам, яким було видано 36382 примірників документів. Дитячі фонди бібліотек громади нараховують 41289 примірників книг. За рік було списано 2218 примірників. Бібліотеки громади працювали над поповненням своїх фондів, організовуючи акції «Подаруй бібліотеці книгу», в результаті чого до фонду дитячої бібліотеки було подаровано 23 примірники дитячих книг.
Дитяча бібліотека Срібнянської селищної ради стала учасником проєкту «Валізка з книжками», в рамках якого бібліотека отримала комплект з 22 дитячих книжок українських та зарубіжних авторів, ігор, розмальовок та посібник для психологів про те, як розмовляти з дітьми про війну. Це стало можливим завдяки підтримці українських та міжнародних партнерів, які долучилися до цієї ініціативи. З 4500 бібліотек та читацьких ініціатив з усієї України, лише 250 були обрані переможцями, серед яких і наша громада.Читачі дитячої бібліотеки брали участь у Всеукраїнських та обласних конкурсах, таких як «Творчі канікули», «Книжкові мандри з Зіркою Мензатюк», «Я пишу Україні листа...», і здобули призові місця, продемонструвавши творчий підхід та патріотизм.
Інформацію про діяльність бібліотек громади публікували на сторінці в Facebook «Срібнянська селищна рада», що дозволяє жителям громади бути в курсі подій, брати участь у заходах та ініціативах.
Дитяча бібліотека є важливим осередком культурного виховання та національної ідентичності для дітей. У 2024 році бібліотекарі зосередили свою діяльність на формуванні патріотичних почуттів, популяризації української мови та культури серед юних користувачів. Серед основних напрямків роботи були виховні заходи, присвячені важливим історичним подіям, які розвивали почуття національної гордості та патріотизму.
Сьогодні, у часи повномасштабної війни з росією, ідея соборності залишається нашою базовою національною цінністю. З нагоди 105-ї річниці Дня Соборності України Срібнянська громада долучилася до загальнодержавних заходів, які пройшли під гаслом «Наша єдність – наша зброя». Бібліотеки централізованої системи організовували книжкові виставки та викладки літератури, проводили історико-літературні екскурси і години державності.
Працівниками дитячої бібліотеки було проведено урок єдності «Навіки будь єдина – моя ти Україна». Бібліотекарі розповідали юним користувачам цікаві факти з історії України, єдність українців, боротьбу українського народу за соборність своїх земель, її надважливе значення для
нашої країни. Учасники заходу прослухали легенду про Україну, долучилися до гри-вікторини «З Україною в серці». Також вони приєдналися до акції «Ланцюжок єдності», вшановуючи головну традицію Дня Соборності України, що втілює ідею єднання заради України. Для всіх відвідувачів у бібліотеці була організована книжково-ілюстративна викладка літератури «Україно соборна — моя гордість і слава».29 січня, Україна відзначала 106-ту річницю бою під Крутами – однієї з найтрагічніших і найгероїчніших сторінок історії боротьби за Незалежність. У закладах культури громади проведено уроки-реквієми, інформаційні повідомлення, виставки-інсталяції, «круглі столи», літературні хвилинки, патріотичні години, години пам'яті та організовані книжкові викладки із вшанування подвигу Героїв Крут.
У дитячій бібліотеці відбулася патріотична година «Крути. Шлях у вічність». Учасники заходу пригадали та вшанували пам'ять студентів, які полягли на Чернігівщині поблизу залізничної станції Крути 1918 року у нерівному бою проти більшовицької армії. Інформаційним доповненням заходу була книжкова викладка «Крути: бій за майбутнє».У соціокультурній діяльності працівники бібліотек значну увагу приділяли заходам, які сприяли посиленню поінформованості користувачів-дітей про історичні і сучасні події в Україні, формуванню національної ідентичності та популяризації історії української державності. Зокрема, до Дня єднання України в громаді проведені патріотичні години, уроки єднання, бесіди, флешмоби, акції, інформаційні квести «Ми – єдина нація», «Єднання сили й духу народу», «Україна єднає серця», «Непереможні, бо ми єдині», «В єдності наша сила», «Єднаймося, вільний народе!» та ін. Організовані книжкові викладки, виставки малюнків «Наша сила в єдності», «Єднаймось через слово Кобзаря», «Україна – Єдина! Україна – це Ми».
До Дня пам'яті Героїв Небесної Сотні бібліотеками централізованої бібліотечної системи проведені тематичні години, уроки-реквієми, години пам'яті, «круглі столи», уроки патріотизму «Ціна волі і єдності України», «Незламний дух воскрес у серці кожнім», «Лютий: грані незламності», «Вічна слава безсмертю Хоробрих», «Небесна Сотне, Ви тепер святі». Організовані виставки книг, малюнків, перегляди фільмів та відео презентацій «А Сотню вже зустріли небеса», «Герої не вмирають!», «Сторінки історії та сьогодення», «Небесна Сотня в пам'яті назавжди».
З метою вшанування 10-ї річниці пам'яті Героїв Небесної Сотні в дитячій бібліотеці було проведено патріотичний екскурс «За чисті душі, що злетіли в небо». Бібліотекарі висвітили події Революції гідності, розповіли про мужність і героїзм її учасників, читали вірші та вшанували пам'ять Героїв хвилиною мовчання. Інформаційним доповненням заходу була книжкова виставка-вшанування «Пам’яті Небесній Сотні».
У День пам'яті дітей України, які загинули внаслідок російського вторгнення в закладах культури громади проведені тематичні заходи просвітницького та виховного змісту, акції «Безневинні жертви війни», «Діти і війна», «Пам’ятаємо про маленькі серця», «Голоси дітей», «Янголята України», «Янголятка, що в небо піднялися», «Дзвіночки пам'яті» під час яких вшанували хвилиною мовчання маленьких українців, які безневинно загинули від руки окупанта.
До 28-ї річниці Конституції України у бібліотечних закладах були оформлені викладки довідкової та енциклопедичної літератури «Ми українці – в цьому наша сила!», «Конституція України й мої права», «Від Конституції Пилипа Орлика до сучасності», «З історії Української Конституції», «Конституційне становлення України», «Оберіг держави і надії», «Конституція України – історія і сучасність».
В Срібнянській дитячій бібліотеці до Дня Української Державності було проведено патріотичний екскурс «Державність вимріяна поколіннями» та оформлено книжкову виставку «Хай живе та міцніє Українська держава». Під час екскурсу учасники заходу познайомилися з літературою, яка розповідає про історію нашої країни від давніх часів до сьогодення. Особливу їх увагу привернули книги про князів і гетьманів України, література, яка розповідає про державні символи, культуру, народні звичаї і традиції українців.
З нагоди Дня Державного Прапора України у бібліотеках громади проведені патріотичні екскурси, години державності, оформлені викладки та виставки літератури «Державний Прапор України – святиня нашого народу», «Свята спадщина», «Любіть всім серцем Україну», «Краса і велич символів державних».
День Незалежності України має для всіх українців особливе значення. У нас триває війна, яка пробудила в українського народу його міцність, витримку та нестримне бажання бути вільним в цілісній та незалежній країні. Український народ гідно протистоїть російським нелюдам та вражає весь світ своєю незламністю. З нагоди державного свята у бібліотеках селищної ради проведено: виставку-шану, виставку декоративно-прикладного мистецтва, мистецький проект, літературні години, конкурс малюнків на асфальті, книжкові виставки «Хай квітне моя щаслива Україна», «Єдина та вільна», «Любіть всім серцем Україну», «Для тебе Україно», «Від зернятка до зернини», «Символ державності і єдності нації» та інші.
Працівниками дитячої бібліотеки організована виставка-шана «Моя Україна», на якій представлена література про Україну, від подиху століть до сьогодення, про символіку, державний устрій, сучасну Україну, її культуру, славну історію та видатних діячів. Учасники поетичних читань «Всім серцем любіть Україну свою…» викликали у користувачів бібліотеки почуття патріотизму, національної гордості, любові до Батьківщини.Зберегти незалежність, збудувати міцну державу, розвинути і примножити її моральні, культурні і духовні цінності – наш святий обов’язок! Про це йшлося на заходах, присвячених Дню пам’яті загиблих захисників України. Так, користувачі дитячої бібліотеки були запрошені на годину шани «Своїх героїв пам’ятаємо», де мали змогу ознайомитись з викладкою «Герої Срібнянщини», на якій представлена література про війну, і про героїв, які поклали життя на вівтар свободи. В сільських філіях були проведені години пам’яті «Ми пам’ятаємо їх подвиг» (Горобіївська бф), «Пам'ять про них в нашім серці живе» (Подільська бф), «Герої не вмирають» (Харитонівська бф), «Їх подвигу не буде забуття» (Гурбинська бф).
До Дня вигнання нацистських окупантів з території Срібнянщини в бібліотеках централізованої бібліотечної системи були організовані історичні екскурси, години пам’яті, книжкові викладки «Безсмертний подвиг у віках» (Гурбинська бф), «Дорогами визволення» (Васьківська бф), «Тих днів у пам’яті не стерти і сьогодні» (Дігтярівська бф), «Наша пам'ять, наша історія» (Олексинська бф).
Працівники дитячої бібліотеки провели історичний екскурс «Героїчне минуле в пам’яті поколінь». Захід дозволив учасникам зануритися в ті страшні роки Другої світової війни, пригадати злодіяння окупантів, які сталися на нашій землі. Під час заходу учасники вшанували пам'ять загиблих
хвилиною мовчання, поклали квіти до братської могили та алеї пам’яті. Для всіх відвідувачів бібліотеки організована виставка-спогад «Наша пам'ять, наша історія».Напередодні Дня українського козацтва, Дня захисника та захисниць України, а також свята Покрови Пресвятої Богородиці, працівники дитячої бібліотеки організували захоплюючі козацькі розваги «За честь! За славу! За народ!». Діти поринули в історію Запорізької Січі, згадали героїчні походи степових лицарів та уславлених ватажків. Козацька кмітливість виявилася під час різноманітних вікторин, відгадування загадок і доповнення народних прислів'їв. Учасники проявили спритність, колективізм і дружбу, а також продемонстрували фізичну силу та міць.
«Запали свічку пам’яті за жертвами Голодомору. Борись за Україну та підтримуй воїнів» - під таким гаслом відбулися заходи до 91-х роковин Голодомору. У закладах культури громади пройшли тематичні заходи: інформаційно-просвітницькі та виховні години, усні журнали, «круглі столи», лекції, екскурси, години спілкування, уроки пам'яті, виставки-інсталяції, перегляди документальних фільмів. На знак вшанування пам'яті невинних жертв Голодомору у дитячій бібліотеці організовано виставку-пам'ять під назвою «Голодомор: почути через мовчання».До Дня Збройних Сил України та Дня святого Миколая у закладах культури Срібнянської селищної ради проведено ряд тематичних заходів: народознавчі свята, літературно-казкові забави, тематичні виставки-інсталяції. На підтримку ЗСУ виготовляли окопні свічки, трав'яні чаї, плели маскувальні сітки та в'язали коврики. У дитячій бібліотеці відбулися літературно-казкові забави під назвою «На радість нашим дітям Миколай іде по світу». Під час зустрічі діти слухали захоплюючі казкові історії про Миколая, читали вірші, грали в ігри, брали участь у вікторині та знайомилися з книжково-ілюстративною виставкою «Святий Миколай нас усіх оберігай». Завершився захід традиційним написанням листів до святого Миколая, де діти щиро ділилися своїми побажаннями і описували свої добрі вчинки.
У рамках відзначення Міжнародного дня рідної мови у сільських бібліотеках громади були проведені літературні вікторини, квести, інтелектуально-розважальні ігри, організовані мовознавчі світлиці та книжкові виставки, усні журнали, конкурси читців, челенджі, мовні колажі «Солов’їна, барвінкова, українська рідна мова», «Українська мова – диво калинове», «В океані рідної мови», « Слово до слова – складається мова», «Мова нас єднає», «Мова – то предків надбання, мова – багатство моє», «У ріднім слові – цілий світ», «Нова доба нового прагне слова», «Дзвенить струмочком рідна мова», «У тенетах суржика», «Магія рідного слова», «Мова - це теж Батьківщина», «Твоя мова – твоя Перемога!».
Працівники дитячої бібліотеки запросили шанувальників українського слова на мовознавчу світлицю «Солов’їна, барвінкова, українська рідна мова». З захватом учасники заходу поринули у цікавий і прекрасний світ рідної мови: читали вірші, пригадували прислів’я, приказки, відгадувализагадки, демонстрували свої знання під час ігротеки «Українська мова – диво калинове». Для відвідувачів в бібліотеці оформлена книжкова виставка «Ой, яка чудова, українська мова».
До дня української писемності та мови бібліотекарі Срібнянщини долучились до написання Всеукраїнського диктанту Національної єдності 2024 - «Магія голосу», продемонструвавши повагу і любов до рідної мови як генетичного коду нації.
У культурі будь-якого народу є речі, які яскраво відображають його особливу національну традицію. Щороку в третій четвер травня Україна відзначає унікальне національне свято День вишиванки. Працівники дитячої бібліотеки провели святкову акцію «Україна у вишиванках».Якщо вишиванка – це український генетичний код, то хустка – оберіг та символ життя, пам'ять роду, його святиня. Зберігаючи традиції українців працівниками культури громади до Дня хустки провели народознавчі вечори, вечорниці, майстер-класи з пов’язування хустки, оформлені виставки-інсталяції та фотозони. В дитячій бібліотеці був проведений флешмоб «На хустки Україна багата» та організована виставка хусток «Українська хустка – символ краси та вроди».
До Дня Чорнобильської трагедії в дитячій бібліотеці була проведена година пам'яті «Чорнобиль в серці України, а тінь його по всій землі». Бібліотекарі презентували учням виставку-інсталяцію «Під полиновою зорею», ознайомили з хронологію подій на ЧАЕС, сумною статистикою наслідків Чорнобильської трагедії, назвали імена ліквідаторів, які рятували станцію та людей. На захід був запрошений ліквідатор аварії на Чорнобильській АЕС Віктор Миколайович Науменко, який пригадав події ліквідації ЧАЕС. Хвилиною мовчання вшанували всіх загиблих героїв Чорнобильської катастрофи.
Пам'ятаймо, Земля – наш спільний дім, доглядати і берегти її – священний обов'язок кожного. Так, до Всесвітнього дня Землі працівники дитячої бібліотеки запросили користувачів на екологічну експедицію «Дива і таємниці планети Земля». Бібліотекарі представили книжкову виставку «Відкрита долонька моєї Землі», провели вікторини та ігри екологічної тематики. В сільських закладах культури були оформлені виставки – інсталяції, проведені екскурсії, засідання любительських клубів, діти в цей день висадили кущі калини.
Велику зацікавленість у користувачів привертали масові заходи, які знайомили з фольклорними традиціями, їх історією та втіленням у сучасне життя. Народознавчі заходи є вкладом у відродження духовності та самобутності українського народу. В бібліотеках Срібнянської ЦБС були проведені народознавчі години, книжкові виставки, вікторини, інсталяції, майстер-класи з плетіння обрядових вінків, театралізовані дійства. Зокрема, «На святого Василя щедрувала вся земля» (Подільська бф), «Великодні барви», «Великдень іде – свято в душі несе» (Сокиринська, Савинська бф), «Зорі купальської ночі сяють крізь призму століть», «Заплету віночок, заплету шовковий» (Гурбинська, Горобіївська бф), «Святий Миколай мандрує та добро дарує» (Дігтярівська бф).
До святкування Різдва у дитячій бібліотеці відбулася година народознавства «Святкування Різдва в українській родині». Діти дізналися про обряди, звичаї та важливі моменти цього світлого свята. Учасники з радістю брали участь у веселих іграх, відгадували загадки, декламували вірші про зиму та співали колядки. До заходу була організована книжкова виставка «Зима щедра святами», а також проведений огляд дитячих книг, що містять оповідання про народні страви, святкові ігри, пісні та колядки.
Рік, що минув, був присвячений важливим літературним подіям, які нагадали про велич і незабутність Тараса Шевченка та його творчої спадщини. Пам’ять про Кобзаря та його творчий спадок ніколи не втрачав актуальності, а сьогодні особливо гостро відгукується в серці кожного українця. У закладах культури Срібнянської громади було проведено низку тематичних заходів до 210-ї річниці від дня народження Тараса Шевченка, зокрема: години спілкування, літературні свята, голосні читання, краєзнавча експедиція, літературний турнір та книжково-ілюстративні виставки «Безсмертний Кобзар», «Шевченкове слово у нашому серці», «І оживає добра слава, слава України», «Єднаймо душі словом Кобзаря», «Тарасове слово звучатиме вічно», «Ми чуємо тебе, Кобзарю, крізь століття» «Шевченко і Срібнянщина», «Ти з нами у віках», «Ми – з Кобзаревого роду».
В дитячій бібліотеці відбулися голосні читання «Тарасове слово звучатиме вічно». Читаючи поезії всі переносились думками у шевченкові часи, поринали у світ давнини, захоплювались геніальним талантом Кобзаря, який збудив віру і скріпив надію в українськім народі.
На літературний турнір «Ми чуємо тебе, Кобзарю, крізь століття» були запрошені учні 8 класу Срібнянського ліцею, які показали свої знання, відповідаючи на запитання по турах «Дерево життя», «У якому творі», «Шевченко - художник» та «Шевченко і Україна». Учасники заходу ще раз доторкнулись до бездонного джерела його творчості, відчули красу і силу його слова, пригадали те, що знали про життя і творчість Тараса Шевченка, а також дізналися багато нового.
Члени краєзнавчого клубу «Ріднокрай» ознайомились з відвідуванням поета Срібнянщини. Наші села Дігтярі та Сокиринці залишилися в пам’яті Шевченка – як символ краси людського духу. Для всіх відвідувачів у бібліотеці організована книжкова виставка «Велич Тарасового слова».
До 160-річчя від дня народження видатного українського письменника Михайла Коцюбинського в дитячій бібліотеці відбулися літературні іменини «Сторінками творчості Михайла Коцюбинського». Фахівці бібліотеки детально ознайомили школярів із життєвим і творчим шляхом Коцюбинського, розповідаючи про його внесок в українську літературу та культуру. До заходу в бібліотеці була оформлена книжкова викладка «Великий українець», на якій представлені як твори Михайла Коцюбинського, так і література про нього. Це дозволило детально зануритися в світ його творчості та особистого життя. У сільських бібліотеках-філіалах організовано літературні години, інформ-повідомлення, вікторини та викладки літератури.
До 70-річчя з дня народження сучасної української письменниці Зірки Мензатюк в дитячій бібліотеці відбулося літературне знайомство «Казковий світ Зірки Мензатюк». Учасники заходу мали можливість ознайомитися з життєвим і творчим шляхом письменниці, а школярі зачитали найцікавіші уривки з її творів, що викликало жваву зацікавленість серед слухачів. До заходу також була організована книжкова викладка «Яскраве світло казок», яка продемонструвала різноманіття творчості Зірки Мензатюк та заохотила дітей до читання її книг.Всеукраїнський тиждень дитячого читання проходив під гаслом «Читаємо і перемагаємо!» Для користувачів дитячої бібліотеки Срібнянської селищної ради були оформлені книжкові виставки «Для вас малюки, цікаві книжки», «Час читати» та виставка малюнків «Дитячі мрії». Бібліотечні працівники разом з маленькими читайликами провели захоплюючі подорожі до Країни цікавих, пізнавальних, веселих і розважальних книжок, де живуть веселі, добрі, розумні та неймовірно цікаві герої. Ознайомились з періодичними виданнями, декламували вірші, відповідали на запитання казкової вікторини.
Бібліотечними закладами Срібнянської селищної ради до Всесвітнього дня поезії та Національного тижня читання поезій проведено годину поезії «Я все люблю в своїм краю». Оформлені книжкові викладки «Поезія поетів рідного краю», «Поезія – краса життя земного».
У малечі не повинно бути нещасливого дитинства. Тому турбота про дітей, захист їхніх прав повинні стати одними з найголовніших обов'язків дорослих. Адже всі діти хочуть жити в мирній Україні і малюють мирне небо, квіти, сонечко, річку, веселку.
З нагоди Міжнародного дня захисту дітей у закладах культури селищної ради проведені ігрові програми, майстер-класи, квести, літературні свята, вікторини, організовані книжкові виставки, конкурси малюнку на асфальті «Ми за мир і нашу рідну Україну».
Працівниками дитячої бібліотеки провели літературне свято «Країна дитинства збирає друзів» та організували книжкову виставку «Казка+пригода=читаю з насолодою». Діти змагалися у різноманітних конкурсах, відгадували загадки, розв’язували інтелектуальні задачі «З якої країни літературний герой?», «Так чи ні?», поринули у світ пригод, казок, цікавих подій та знайомилися з новими книгами.
З нагоди святкування Всесвітнього дня дитини в дитячій бібліотеці було проведено інформаційну мандрівку «Світ дитини, захищений правом». Діти дізналися про історію святкування Всесвітнього дня дитини та про те, чому Декларація прав дитини відіграє таку важливу роль у захисті прав маленьких громадян. Під час заходу було наголошено, що кожна дитина має не лише права, а й обов'язки, які потрібно виконувати для того, щоб реалізувати свої права.
Учні з великою цікавістю взяли участь у правознавчій вікторині, захищали права казкових героїв та відповідали на запитання вікторини «З героями казок по статтях Конвенції». Вони також грали в ігри «Права – обов’язки», «Вірно – не вірно», що допомогло їм краще зрозуміти важливість прав та обов'язків. В кінці заходу учасники переглянули книжкову викладку «Ти маєш право», де були представлені книги, що допомагають дітям краще пізнати свої права.Протягом року в дитячій бібліотеці були організовані заходи пізнавального та повчального характеру, спрямовані на розвиток у дітей любові до книг, виховання доброти та відповідальності до домашніх тварин. Так, до Всесвітнього дня домашніх тварин бібліотека провела пізнавальний калейдоскоп «Мій домашній друг».
Учні мали можливість поділитися розповідями про своїх улюбленців, розповісти про догляд за ними та те, як вони допомагають у житті своїх господарів. Діти продемонстрували свої творчі роботи — малюнки домашніх тварин, що стало яскравим доповненням до заходу. До цього заходу була організована книжкова виставка «Друзі моєї оселі», де юні користувачі могли ознайомитись з літературою на тему домашніх тварин і взяти книги для подальшого читання.
Також у бібліотеці відзначили Всесвітній день доброти, провівши годину доброти під назвою «Посели добро у серці». Бібліотекарі використовували казки, вірші та оповідання для донесення до дітей простих, але важливих істин про значення доброти та її роль у змінюванні світу на краще. Діти активно розв'язували загадки, читали вірші і ділилися своїми думками щодо того, як можна бути добрими. Для учасників заходу була підготовлена книжкова виставка «Усе починається з добра», що мала на меті заохотити дітей до читання літератури, яка формує у них позитивні цінності та виховує доброту.
Протягом 2024 року працівники бібліотеки виявили свою креативність та творчий підхід, створюючи в бібліотеці святкові фотозони. Завдяки зусиллям бібліотекарів, ці зони стали справжньою окрасою, даруючи користувачам можливість зробити чудові фото на згадку. Відвідувачі із задоволенням позували в стильних інтер’єрах, насолоджуючись атмосферою свята.
У звітному році тривала співпраця бібліотек з ЗМІ. В газеті «Срібнянщина» надруковано 10 статей про роботу Срібнянської ЦБС.
Незважаючи на сьогодення, бібліотеки Срібнянської громади змогли зберегти свою соціальну роль, активно долучалися до волонтерської діяльності, сприяли розвитку творчих здібностей дітей та підтримували громадян у важкий час. Бібліотеки і надалі залишаються важливими осередками культурної та інформаційної підтримки для громади.
Немає коментарів:
Дописати коментар