Протягом звітного періоду робота бібліотек громади по обслуговуванню дітей була спрямована на реалізацію національних, регіональних проєктів, конкурсів, державних та місцевих програм. Активну участь бібліотека взяла у Всеукраїнському екологічному конкурсі малюнків «Майбутнє планети у наших руках!», Всеукраїнському дитячому літературному конкурсі «Творчі канікули», Всеукраїнському конкурсі дитячої творчості «Україна–мрія», обласному конкурсі дитячого малюнку «Книжкові мандри з Зіркою Мензатюк», а також у Всеукраїнському соціологічному онлайн-дослідженні «Забезпечення прав дитини на отримання бібліотечних послуг в умовах війни». Дитяча бібліотека брала участь у реалізації місцевих програм: «Родинна бібліотека», «Літо з бібліотекою», «Будьмо здорові», «Майбутнє за молоддю».

Робота з дітьми – це багатогранний і творчий процес, що складається з комплексу систематичної цілеспрямованої діяльності бібліотечних працівників системи. Вони є рушійною силою усіх змін і перетворень, бачення нової моделі дитячої бібліотеки, бажання змінити її на краще, здатністю запалити цією творчою іскрою всіх навколо – владу, спонсорів, користувачів бібліотеки та громаду. Ми стали більш активно використовувати креативні форми роботи, які будуються на комунікативній, дискусійній, ігровій основі, зацікавленому діалозі учасників та користувачів-дітей.
У рамках виконання програми «Родинна бібліотека» в дитячій бібліотеці проведено ряд заходів, серед яких: родинний book-простір «Читай як я, читай зі мною, читай краще мене» до Дня сім'ї, майстерклас «Лялька-мотанка – оберіг родини та душі історія» до Дня Матері, виставка малюнків «Все, що серцю рідне».
На виконання бібліотечної програми «Літо з бібліотекою» для дітей проводили, піар-акцію «Кидай мишку − бери книжку», бібліо-art-house «Поради доречні, щоб життя було безпечним» (правила безпечної поведінки під час літніх канікул в умовах військового стану), літній балаганчик «Веселимося, граємось, книжки читаємо», літературний пікнік «У колі друзів грати цікавіше».

Під час війни єдність, стійкість українського народу є вагомим внеском у перемогу над ворогом. Наша згуртованість перетворює нас у воїнів, що боронять свою землю, кожен на своєму фронті. Для юних читачів у бібліотеках Варвинщини організовуються різні заходи: виставки-вшанування, години пам’яті, зустрічі з воїнами, обговорення та презентації книг про війну в Україні, які отримали бібліотеки. У ДБ та бібліотеках-філіях громади оформлені куточки патріота та викладки літератури, на яких представлені не лише книги, а і найсвіжіші матеріали з періодичних видань на теми: «Я − патріот і господар своєї землі», «В єдності наша сила», «Ми українці – гордий народ нескореної країни». Учні молодших класів завжди готують свої подарунки воїнам, пишуть листівки, малюють чудові малюнки, власноруч створюють пам'ятні сувеніри. Ця допомога солдатам, які сьогодні захищають територію та кордони нашої держави сприяє вихованню у користувачів бібліотеки поваги до мужності та самовідданості сучасних борців за незалежність і цілісність держави.
Спільно з батьками та вчителями були проведені благодійні акції «Українським дітям − українська книга» та «Подаруй бібліотеці книгу», інформаційна година «Мої перші кроки в бібліотеці» (ДБ, Журавка, Озеряни), дні інформації «За книгою – в електронний світ» (ДБ, Журавка, Гнідинці), урок медіа грамотності «Захистимо дітей» (ДБ, Гнідинці, Журавка), онлайн-мандрівка «Головні бібліотеки світу», інтерактивна медіагра «Медіазнайко» (ДБ, Журавка), експрес-інформація «Книга й комп’ютер у нашому житті» (ДБ, Гнідинці).
Бібліотекарі систематично проводять моніторингову роботу з вивчення інтересів юних читачів, щоб задовольнити їх духовні запити та інформаційні потреби, також проводять індивідуальні бесіди щодо правил користування бібліотекою та книгою зокрема, про культуру читання, сприйняття прочитаного. Важливо володіти інформацією про літературу, якою цікавиться читач, галузі знань, які знаходять найбільше відображення в його читанні, літературні вподобання.
Маленьким поціновувачам книг сподобався віртуальний бібліо-квест «Великий скарб бібліотеки», бібліофреш «Книжечка новенька для дитячого серденька» (ДБ, Гнідинці, Журавка, Озеряни). В книгозбірні систематично проводяться бібліотечні уроки згідно координаційного плану. Проведено підсумкові заняття у формі бук-шоу «Школа бібліотечної культури».
Патріотичне виховання особистості − одне з пріоритетних напрямків діяльності нашої бібліотеки. Популяризація літератури національно-патріотичного спрямування покликані забезпечити формування у дітей та молоді стійкості, мужності, готовності до подвигу, самопожертви, самопідготовки і самовиховання, вихованню почуття патріотизму, любові до України, бажання відстояти її незалежність і соборність, наслідування кращих традицій.
До Дня Соборності України у Варвинській дитячій бібліотеці відбулася година державності «В єднанні сила і міць держави». На захід були запрошені учні 9-х класів Варвинського ліцею №2. Бібліотекар розповіла про становлення і розвиток українського національного державотворення, про Акт Злуки, який був глибоко історично мотивований і спирався на споконвічну мрію українського народу про незалежну, соборну, національну державу. Згадала ведуча і про криваві бої, які зараз точаться у нашій країні і наших героїв, які віддали життя в російсько-українській війні. Там вирішується доля і майбутнє держави України. Під час проведення заходу використані документальні кадри хроніки, мультимедійна презентація «22 січня – День Соборності України».
29 січня в Україні відзначали 106-ту річницю бою під Крутами, який для Українського народу став символом героїзму та самопожертви молодого покоління в боротьбі за незалежність, прикладом для сучасних захисників України, які успішно борються проти численного ворога. Бібліотекарі книгозбірні підготували книжкову виставку «Немеркнучий подвиг героїв Крут».
Варвинська публічна бібліотека долучилася до відзначення Дня єднання та запрошувала всіх бажаючих переглянути книжкову виставку «Моя єдина Україна». Книги, що висвітлюють основні віхи української історії, нелегкий шлях до її національно-державної самостійності і суверенітету. Видання, насичені ілюстративним матеріалом, документальними матеріалами та художньою інтерпретацією національної історії, відтворюють правдивий образ нашої Вітчизни, її козацький дух, щиру душу, глибину і велич минувшини та сучасності.
В рамках відзначення Дня миру бібліотекарі дитячої бібліотеки провели годину миру для учнів молодших класів ліцею №1. Дітки ознайомились з історією започаткування свята і його головним символом – білим голубом з оливковою гілочкою у дзьобі. Після Другої світової війни це зображення відомого художника Пабло Пікассо стало емблемою «Голуб миру». Цей птах – символ миру, добра та благополуччя, а білий колір – чистоти і чесності. На завершення заходу запропонували діткам виготовити символічні листівки у техніці аплікації. Разом висловлювали побажання миру для рідної України, скорішого повернення додому українських захисників.

В рамках відзначення Дня захисника і захисниць України, бібліотекарі дитячої бібліотеки провели незвичайний майстер-клас, що поєднав любов до українських традицій та справжній щирий патріотизм. Створювали «Оберіг для захисника» в одному з автентичних прадавніх видів мистецтва – ліплення з глини. Дітки мали можливість познайомитись із дивовижним природним матеріалом, який притягує не лише погляд, а й бажання відчути його пластичність та тепло. Глиняні сердечка з тризубом, як символ незламності духу та героїзму, миру і любові до Батьківщини, стануть оберегами для наших воїнів. Хай щира любов та сонячне тепло рук маленьких майстрів подарують радість і Божий захист всім захисникам і захисницям України.
До Великодня провели майстерклас із декорування великоднього пряника. Цей захід став чудовою нагодою відкрити дітям світ аутентичного українського мистецтва і разом насолодитися процесом творчості. За допомогою білосніжної глазурі, кольорових декоративних елементів та цукрових фігурок дітки змогли втілити свої фантазії і перетворити звичайні пряники на справжні святкові шедеври – барвисті, яскраві і смачні.
Великі і маленькі читачі книгозбірні долучились до Всеукраїнського флешмобу "Одягни Вишиванку". Також приєдналися до популярного Всеукраїнського флешмобу «Зроби фото з хусткою».
З питань народознавства в бібліотеках громади було проведено ряд заходів, зокрема година творчості «Різдвяний янгол» (ДБ, Озеряни, Журавка), народознавчий балаганчик «Мамина хустка − оберіг родини» (Гнідинці, Світличне), гра-вікторина «Народознавче лото» (ДБ, Озеряни).
Усвідомлюючи велике значення краєзнавства у вихованні патріотизму, національної свідомості, високої моральності, любові та гордості до свого краю, саме бібліотека формує особистість на ґрунті історії, культури, традицій свого краю. Тому одним із пріоритетних напрямків роботи дитячої бібліотеки є краєзнавча робота. Для ефективного та швидкого обслуговування читачів цією тематикою у бібліотеці створено постійно діючий куточок, який включає тематичну картотеку та краєзнавчий куточок «Мій край – історія моя». Бібліотеками громади були проведені такі заходи: краєзнавча вікторина «Моя країна −Україна! Варва − мій рідний дім» (ДБ, Журавка), бібліо-квест «Літературний розсип Варвинщини» (ДБ, Озеряни), слайд-мандрівка «Чернігівське князівство − гордість нашої історії» (ДБ,Гнідинці).
До Міжнародного дня захисту дітей Варвинська дитяча бібліотека пропонувала переглянути фоточелендж «Дитинства щаслива мить».
Тема захисту навколишнього середовища завжди знаходиться у полі зору бібліотечних працівників нашої книгозбірні і розкривається завдяки використанню різних форм та методів роботи для досягнення важливої мети – формуванню екологічної свідомості та екологічної культури юних громадян. Чудовою можливістю продемонструвати власне бачення екологічних проблем та показали всю небезпеку забруднення навколишнього середовища стала участь у до ІІ Всеукраїнського екологічного конкурсу дитячого малюнка «Майбутнє планети у наших руках». Цього року він проходив за темою «Вплив війни на природу України: наслідки та шляхи відновлення». Його мета − привернення уваги до проблеми знищення природи України в результаті війни, виховання у дітей бережливого ставлення до природи та навколишнього середовища, розкриття у їхній творчості прагнення до відновлення і збереження природних ресурсів у світі та в Україні. Перемогу здобув активний читач, учень Журавської ЗОШ I-III ст. Тюлюля М. за малюнок, де творчо зобразив власне бачення покращення екологічної ситуації в Україні.
До Дня Чорнобильської трагедії дитячою бібліотекою було проведено годину пам'яті «Чорний біль полину» та запросили користувачів на мультимедійну годину «Суворі уроки Чорнобиля». Мета навчити дітей цінувати мир і спокій, пам’ятаючи про трагічну подію, протистояти злу, насильству й руйнуванню навколишнього світу.
Проблема морально-етичного виховання завжди була і залишається актуальною. Тому чимало заходів відповідного спрямування відбулося у бібліотеках, а саме: інтерактивна година «Толерантність починається з мене» (ДБ, Журавка), майстерклас «Дарую тобі тепло мого серця» (ДБ, Журавка, Гнідинці), благодійна акція «Волонтерство − творити добро» (ДБ, Озеряни), квест-гра «Країна, в якій живе добро» (ДБ, Журавка).
Проведені заходи до Дня толерантності дали можливість нашим читайликам ще раз переконатися, що у світі діють закони добра, терпимості, чесності, щирості, співпереживання та любові, а толерантність врятує світ. Заходи пройшли цікаво та змістовно, у всіх панував піднесений настрій.
Бібліотека у звітному році працювала за програмою «Будьмо здорові» та провела ряд заходів: квест «Шкідливі вчинки: міражі і дійсність» (ДБ, Журавка), інформ хвилинка «Бути здоровим−в тренді» (ДБ, Світличне), фітнес поради «Я зможу!» (ДБ, Озеряни, Гнідинці), Вооk-терапія «Ментальне здоров’я».
Цього року активні і творчі читачі, учні 9-А класу ліцею № 2, Світличенської сільської бібліотеки-філії мали можливість показати свою майстерність ставши учасниками Всеукраїнського конкурсу дитячої творчості «Україна – Мрія!». Мета конкурсу – формування у дітей високої громадянської свідомості, відчуття єдності поколінь, усвідомлення місця української нації в загальнолюдській спільноті країн світу, створення образу омріяної України, заради якої воюють ЗСУ. Діти у своїх роботах створили образ України у майбутньому, за яке борються сьогодні на полі бою мужні та незламні Збройні Сили України! На обласному рівні конкурсу перемогу здобули юні таланти, учні 9 класу Варвинського ліцею №2 Власенко В. та Михайленко З.
Творчість – це завжди прекрасно! А вільний час на канікулах подарував дітям можливість трішки перепочити й пірнути у світ своїх мрій і фантазій. Чудовим способом виразити свій настрій та відчуття, незалежно від віку, вподобань і вмінь, завжди було малювання. Тож, у перші дні Тижня читання бібліотекарі дитячої бібліотеки запропонували своїм читайликам організувати виставку їх творчих робіт, яку так і назвали «Фантазуємо! Мріємо! Малюємо!». Маленькі художники малювали все, чого бажала фантазія. В когось це мрія про далеку подорож до краю Всесвіту, а в когось політ на Місяць на власній ракеті. А хтось любить змальовувати пейзажі, портрети, домашніх улюбленців, фантазійних птахів, мультиплікаційних героїв.
В рамках Десятиліття української мови та з метою підтримки, вивчення, розвитку української мови в бібліотеках громади організовано ряд змістовних і цікавих культурно-мистецьких заходів: мовний вернісаж «Мово рідна, серцю близька,ти наша пісня материнська » (ДБ, Журавка, Гнідинці) та година поезії «Лийся світом,українська мово,розквітай у поемах і віршах» (ДБ, Світличне) тощо.
Приєдналися до Національного тижня читання поезії, який організовував Український інститут книги. У рамках проведення цього заходу Варвинська дитяча бібліотека запросила бажаючих долучитися до поетичних читань. Його розпочали наші читайлики, учні 3 класу ліцею №1. Вірш Тараса Григоровича Шевченка читав Корнієнко Женя. Читаймо вірші! А їхні ритми хай підсилюють серцебиття!
«Бібліотека мрії» - під таким гаслом пройшло святкове засідання клубу «Чомусик», що діє у дитячій бібліотеці. На годинку абонемент дитячої бібліотеки перетворився на арт студію, де створювали свої малюнки юні книголюби. Під час творчої роботи бібліотекар розповіла про шлях книгозбірень з давнини до наших часів, разом поринули у віртуальну подорож найбільшими та найкрасивішими бібліотеками світу.
До 210-ї річниці з дня народження Тараса Григоровича Шевченка бібліотекарі дитячої бібліотеки провели літературно-мистецьку годину для діток 3-А класу «Ми чуємо тебе, Кобзарю, крізь століття». Розпочали свято з цікавого екскурса про нелегкі і величні життєві шляхи Кобзаря, звернувши увагу на дитинство маленького Тараса. Особливо сподобалась діткам онлайн вікторина «Все, що ти знаєш про Т.Шевченка». Маленькі школярі із запалом відповідали на запитання. А на завершення заходу бажаючі напам'ять читали вірші Кобзаря.
Для більш широкого задоволення запитів користувачів в дитячій бібліотеці діє клуб за інтересами «Чомучка». Складено план роботи, згідно яких і проводяться засідання клубу та заходи. У сільських бібліотеках – філіях діє 4 клуби за інтересами: Журавська с/б-ф «Лелеченя», Озеряни с/б-ф «Любителі книги», Світличненська с/б-ф , «Мистецькі перлини», Гнідинцівська с/б-ф «Берегиня».
Немає коментарів:
Дописати коментар