У звітному році бібліотекарі поєднували у своїй роботі як он-лайн, так і оф-лайн форми роботи.
У 2024 році бібліотека продовжила роботу за профорієнтаційним проектом «Профі-клас», проектом «Почитай мені», роботу народознавчого клуба «Oберіг», започаткувала проект «Історія очима письменників».
Інформація про роботу дитячої бібліотеки розміщується в електронних ресурсах. За 2024 рік в електронних ресурсах розміщено 45 публікацій, робота бібліотеки висвітлювалась на офіційному сайті міста, сайті відділу культури та на власному сайті Прилуцької міської бібліотеки для дітей ім. Павла Білецького-Носенка, повідомлення про роботу постійно надсилаються на сайти Чернігівської обласної дитячої бібліотеки. Бібліотека публікує інформацію про свою роботу на власній сторінці соціальної мережі «Фейсбук» та розміщує її на своєму сайті.
У 2024 році послугами бібліотеки скористалося 4803 користувача - це діти, їх батьки й педагоги, фахівці, професійно пов’язані з книгою, студенти.
За звітний рік користувачам дитячої книгозбірні було видано 96477 примірників документів.
Маючи досвід роботи у період військового стану, працівники бібліотеки більше уваги приділяли задоволенню потреб користувачів в он-лайн форматі.
На сайті, на сторінці в соціальній мережі Facеbook, бібліотекарі пропонували своїм користувачам віртуальні книжкові виставки, віртуальні літературні екскурси. рекомендаційні списки літератури тощо.
У 2024 році користувачі бібліотеки мали доступ до різноманітної електронної інформації, на сайті бібліотеки розміщувалися тексти невеликих художніх творів за шкільною програмою. Перевага віддавалася творам, на які не розповсюджується закон про авторське право.
При обслуговуванні продовжували використовуватися такі ресурси:
веб-ресурси мережі Інтернет;
ресурси сайту Прилуцької міської бібліотеки для дітей ім. Павла Білецького-Носенка;
електронні книги
Увазі читачів було запропоновано віртуальне літературне рандеву до Дня всіх закоханих «Чарівні сторінки кохання», віртуальна екологічна подорож до Всесвітнього дня водних ресурсів «Вода – найцінніший скарб планети», онлайн-екскурс до Дня знань «Як проходить День Знань в різних країнах світу?» Цікавими для читачів у минулому році були постійно діючі рубрики на сторінці «Фейсбук» «Цікаво знати», «Бібліотекар радить прочитати» та ін.
Загальна кількість виконаних довідок з використанням електронних джерел (пошук інформації в Інтернет) у 2024 році - 487, було надано 52 консультації.
Невід’ємною частиною діяльності бібліотеки є інформаційне та довідково – бібліографічне обслуговування, робота з довідково-бібліографічним апаратом бібліотеки, його редагування, виділення актуальних рубрик та наповнення новими матеріалами.
Система картотек та каталогів бібліотеки складається з: систематичного та алфавітного каталогів; систематичної картотеки статей для учнів; систематичної картотеки статей для керівників дитячого читання; краєзнавчої картотеки.
У 2024 році продовжувалося групове інформування читачів шляхом публікації у віртуальному просторі рекомендацій бібліотекаря щодо корисної літератури для дітей у рубриці «Бібліотекар радить прочитати»; корисна інформація надавалась у рубриці «Цікаво знати» на сторінці бібліотеки у «Фейсбуці».
У 2024 році в бібліотеці оформлено 36 інформаційних виставок, 12 з яких працювали в он-лайн форматі. Найбільше зацікавила користувачів книжкова панорама-подорож до Дня Європи «Визначними місцями планети».
До Всесвітнього дня словника працівники читальної зали підготували День словника «Словник – це Всесвіт у абетці». В рамках Десятиріччя української мови та Дня української писемності і мови для батьків та працівників освіти корисною стала книжкова виставка книг «Українська – мова перемоги!», для молодших читачів цікавою була книжкова виставка-інсталяція «Пірати книжкового моря», біля якої можна було погратися.
Каталоги та картотеки міської дитячої бібліотеки мають задовільний стан, вони раціонально і якісно організовані, своєчасно редагуються та поповнюються новими матеріалами, в них виділяються актуальні рубрики.
Масове інформування користувачів протягом року проводилося з урахуванням читацьких інтересів, діючих у бібліотеці програм, запитів та актуальних подій року. Протягом року читачам було надано 487 бібліографічних довідок. Абонентами колективної інформації були викладачі Центру творчості дітей та юнацтва, Прилуцького краєзнавчого музею, індивідуальної інформації: Іващенко Т.О., зав. музеєм – філією; Драгун В.А., викладач ліцею №7, Городецька О.О. – викладач гімназії №5.
Протягом звітного року особливу увагу було приділено роботі із поповнення та збереження бібліотечного фонду.
За звітний рік фонд бібліотеки поповнився 425 примірниками видань. З них 217 книг та 208 періодичних видань. Періодичні видання отримані за рахунок міського бюджету, 10 книг отримано теж за рахунок міського бюджету, 207 примірників – в ході щорічної акції «Подаруй книгу бібліотеці» та за рахунок участі у проектах. Бібліотека отримала книги від Українського ПЕН (культурна і правозахисна громадська організація, що об'єднує українських журналістів, письменників, науковців, видавців, перекладачів) у межах проекту «Незламні бібліотеки», від Національного Демократичного Інституту та громадської організації «Жіночий ветеранський рух», від культурного інституту Німеччини Goethe-Institut у співпраці з Німецькою бібліотечною асоціацією та Українським інститутом книги за проектом «Валізка з книжками».
Проводились заходи, спрямовані на забезпечення активного використання бібліотечних фондів шляхом організації вільного доступу до них користувачів та профілактичні заходи щодо збереження документів, зокрема:
•очищення фонду основного книгосховища від застарілих та зношених документів;
•бесіди з користувачами щодо збереження бібліотечного фонду та визначення критеріїв компенсації втрачених видань;
•організовано 52 виставки літератури, з метою популяризації фондів.
2024 рік відзначається низкою ювілейних днів народження для книг. Юні читачі мали нагоду ознайомитися з літературним орієнтиром з нагоди Міжнародного дня дитячої книги «Книги-ювіляри 2024». Читачі дізналися, що всім відомому твору «Наталка Полтавка» І. Котляревського виповнилося 205 років, «Сніговій королеві» Г.Х. Андерсена – 180 років, а роману «Подорож до центра Землі» Жуля Верна – 160 років.
День Європи Україна спільно з Державами Європейського Союзу відзначає 9 травня, адже ми є повноправною та невід’ємною частиною європейської спільноти. Свято відзначається у знак миру та солідарності на всьому Європейському континенті. Міська бібліотека для дітей ім. Павла Білецького-Носенка у читальній залі розмістила яскраву книжкову піраміду знань «Що читають діти Європи», яка демонструє найкращі та найцікавіші книги, написані відомими європейськими письменниками. На виставці читачів чекала «Ягідна фея Суничка» Штефані Далі з Німеччини; «Мопс, який хотів стати єдинорогом» Белли Свіфт з Англії; «Феєричні пригоди чотирьох Фей» Юліти Ран; чарівні історії Софі Кінселл з Англії; розвиваючі історії М. Пембертон (Англія) та багато інших цікавих книг, які читають діти Європи.
Загалом, у 2024 році відділами бібліотеки видано 96477 примірників документів, з них 77709 прим. книг та 18298 прим. періодичних видань.
Вилучено 1416 документів. З них:книги –1318, які вилучено згідно з «Рекомендаціями Міністерства культури та інформаційної політики України щодо актуалізації бібліотечних фондів у зв’язку зі збройною агресією російської федерації проти України».
У 2024 році масові заходи в залежності від безпекової ситуації, проводилися у закладах освіти, які мають укриття, при можливості – у бібліотеці та в он-лайн форматі.
За звітний рік було проведено 59 заходів, з яких 29 – онлайн. Заходи відвідали 1813 читачів.
Основним напрямком роботи у 2024 році було сприяння Стратегії національно-патріотичного виховання на 2020-2025 роки.
День захисників та захисниць — найважливіше державне свято під час повномасштабної війни. Для українців цей день – можливість вшанувати воїнів, які захищають незалежність та суверенітет України. У День захисників і захисниць заведено згадувати не лише героїв сьогодення, які щодня боронять кордони нашої держави від країни-агресора, але й ветеранів Другої світової війни, наших предків козаків, які виборювали право за незалежність. Саме про це дізналися читачі бібліотеки, переглянувши на сторінці «Фейсбук» віртуальну годину мужності «Нащадки козацької слави».
День хрещення Київської Русі для українців символізує спадкоємність тисячолітньої історії України, нації і держави. Запровадження християнства сприяло зміцненню державності, поширенню писемності, створенню визначних пам'яток літератури. З нагоди цієї визначної події на сторінці «Фейсбук» та на сайті бібліотеки був представлений історично-пізнавальний путівник «Духовна спадщина українського народу».
До Дня Соборності бібліотека представила до перегляду книжкову виставку «Україна соборна моя гордість і слава». На ній були представлені видання, що розкривають ідею єдності держави. Історичні факти, які передували Акту Злуки, пропонують замислитися над історією нашої країни, над сьогоденням та майбутнім українського народу.
До Дня Державного Прапора та Дня Незалежності України бібліотека презентувала для дорослих і маленьких читачів книжкову виставку «Україна була, є і буде незалежною». В основу експозиції увійшла література, що підкреслює історичну самобутність української нації, твори істориків, які досліджували складний шлях становлення української незалежної держави. Маленьких читачів зацікавили книги в яскравих обкладинках про національну символіку, «Мальована історія Незалежності України» братів Капранових та багато інших.
Одним з головних завдань бібліотеки є популяризація книги, літератури та читання, сприяння розвитку української мови, виховання нового покоління українців. Тому і більшість масових заходів є відповідного напрямку.
Бібліотека успішно спрямувала свої зусилля на реалізацію Стратегії популяризації української мови до 2030 року «Сильна мова – успішна держава».
Міжнародний день грамотності– свято, що відзначається щорічно 8 вересня та символізує досягнення усього людства. Напередодні свята 6 вересня на бібліомайданчику бібліотеки відбулася вулична акція «Бути грамотним – це модно!». На книжковій виставці, розташованій під бібліотекою, презентувалися нові надходження та серію книг «Я пізнаю світ». Учнів зацікавила наукова та різноманітна галузева література, словники, довідники – усе, що може згодитися для підняття грамотності. На фліпчарті найдопитливіші розв’язували різнопланові завдання з української мови, біології; молодші діти відгадували загадки, скоромовки.
У лютому, до Дня рідної мови, бібліотекари Прилуцької міської бібліотеки для дітей запропонували учням ліцею №5 в ігровій формі вдосконалювати знання рідної мови. Мовознавчий квіз «В Україні проживаєм, а чи мову її знаєм?» передбачав ряд мовних завдань: вміння застосовувати в спілкуванні фразеологізми, редагувати речення та словосполучення, демонструвати дикцію та вимову. Відео презентація «Гра словами, гра в слова» викликала неабиякий запал, дух суперництва серед дітей.
Новорічні свята для малечі – це пора веселого сміху, радості, безтурботних розваг, щедрих подарунків. Холодного морозного дня бібліотекар міської бібліотеки для дітей ім. Павла Білецького-Носенка завітала в ДНЗ КТ №25 на казкотерапію «Тепла книжечка під ялиночку» у рамках програми проекту «Почитай мені!». Малята з цікавістю і захопленням слухали казочки про зимові пригоди героїв, відгадували загадки про зиму та зимові розваги, розглядали ілюстрації в книгах, впізнавали героїв казки в імпровізованому ляльковому театрі.

У Всесвітній день торту та шоколаду, працюючи у проекті «Почитай мені!» бібліотекар Прилуцької міської бібліотеки для дітей ім. Павла Білецького-Носенка завітала до малечі ДНЗ КТ №25 «Веселий вулик» на гостину з казковими історіями з присмаком шоколаду «Мандрівка в країну смаколиків». Діти із захопленням слухали цікавинки про шоколад, шоколадні цукерки, торти та тістечка. Малюкам шалено сподобалось відгадувати загадки, кросворди про смаколики. Викликали шквал емоцій рухливі ігри з відгадуванням назв цукерок та кольорів блискучих різнобарвних фантиків.
Народознавство – один з напрямків роботи бібліотеки, адже діти мають виховуватися, знаючи звичаї та традиції рідного народу.
День української хустки — зовсім молоде свято, яке потрібно підтримувати та популяризувати. Про стародавні українські звичаї та традицій, пов’язані з хусткою, символіку малюнків на хустках та сучасну роль української хустки у світі читачі дізналися з інформаційної он-лайн добірки "Оберіг жіночої вроди".
До свята Великодня працівники бібліотеки підготували арт-майстерку «Великодні фантазери» з виготовлення великоднього віночка. Діти дізналися як пишуть писанки, виготовляють великодній декор, а потім мали змогу створити власний великодний вінок.

День вишиванки традиційно Прилуцька міська бібліотека для дітей ім. Павла Білецького-Носенка відзначила разом зі своїми читачами. Дітям був запропонований майстер клас «Вишиванка для казкового героя», що передбачав створення піксельного малюнку-орнаменту та декорування української чоловічої та жіночої сорочки. Учасники майстер класу обирали казкового героя для якого передбачався подарунок – українська вишиванка.
Майстер клас проходив в жвавому спілкуванні, діти відгадували загадки, обмінювалися враженнями та емоціями.
Результат своєї роботи кожен учасник майстер класу залишив собі на згадку про День вишиванки.
Для того щоб нагадати про значення і важливість води, привернути увагу до проблем якості питної води, необхідності охорони водних ресурсів та їх раціонального використання у бібліотеці було оформлено книжкову виставку «Вода – колиска життя». Матеріали виставки ознайомили дітей з дивовижним світом природи та з першим із чудес планети Земля – водою, яка має надзвичайну важливість для навколишнього світу та для продовження життя на планеті; про екологічний стан басейнів річок та озер України, про основні заходи щодо раціонального використання, охорони і відновлення водних ресурсів.
Родинне виховання і родинні цінності – необхідний напрямок роботи дитячої бібліотеки.
До Дня батька бібліотека представила книжковий калейдоскоп «Тепло татусевих долонь». Дітей зацікавили веселі і смішні історії О. Раскіна «Як тато був маленьким», «Книжка, яка пояснить тобі геть усе про батьків», весела історія Т. Напмана «Супертато» та багато інших. А дорослим стали у нагоді книги про те, як власними прикладами навчити своїх дітей оберігати близьких, приймати важливі рішення, захищати слабших, займатися спортом, бо бути батьком – це велике щастя і відповідальність.
До Дня Матері у читальній залі розгорнули виставку рушників «Мамо, простели до сонця рушники». На виставці можна було побачити рушники зі старовинними орнаментами, візерунками, вишиті хрестиком, гладдю, занизуванням, мережкою, червоними і чорними кольорами, або тільки червоним, старовинною технікою машинної вишивки.
Працівники бібліотеки прагнуть всебічного та гармонійного розвитку маленьких українців. А у складних умовах сьогодення читачам треба подбати і про ментальне здоров’я. Тож низка заходів була проведена у цьому напрямку.
6 травня відзначається веселе свято – День розмальовки. Розмальовки – це прекрасний спосіб самовираження, дозвілля та зняття стресу, а також чудовий спосіб релаксації. Саме у цей день бібліотекари провели в дитячому садочку захід під назвою «Розмальовки щастя і миру». Діти відгадували загадки, розфарбовували милих зайчиків, ведмедиків, фантастичні рослини, неймовірні квіти, веселих хлопчиків і дівчаток. Цей напрямок релаксації шалено сподобався малюкам, викликав шквал емоцій, був поєднаний з рухливими іграми, відгадуванням загадок, кольорів, звірів, спортивних ігор.
Напередодні Дня захисту дітей Прилуцька міська бібліотека для дітей запросила на арт-сеанс «Я малюю літо» читачів книгозбірні, а ще талановитих, яскравих та непересічних вихованців вокальної студії «Натхнення» Прилуцької школи мистецтв під керівництвом Надії Ратинської, заслуженого працівника культури; керівника гуртка малювання з академічного рисунка та живопису Центру творчості дітей та юнацтва міста Прилуки Юлію Анатоліївну Федченко. Пані Юлія володіє особливою технікою самчиківського розпису і прийшла на свято з майстер класом для маленьких відвідувачів бібліотеки.

Напередодні Всесвітнього дня рукоділля або Дня майстрів, майстринь та рукодільниць, до Прилуцької міської бібліотеки ім. Павла Білецького-Носенка завітали учні 6 класу гімназії №2 на бібліоАрт-майстерню «Диво власними руками», щоб познайомитися з мистецтвом Японії - технікою Ошибана.
Гостею заходу, майстринею у техніці ошибана, була Людмила Матяш, мати загиблого учасника АТО, прилучанина Григорія Матяша, який був вшанований хвилиною мовчання. Пані Людмила ознайомила дітей з історією появи пресованої флористики, матеріалами, які використовуються та методикою роботи над цією технікою. Представила присутнім декілька своїх картин, чим налаштувала їх на творче виконання своєї роботи.
Протягом звітного року у читальній залі бібліотеки прилучани мали змогу ознайомитися з творчими роботами талановитих прилуцьких дітей.
Піднесений настрій створювали відвідувачам роботи вихованців студії образотворчого мистецтва «Палітра» гуртка «Веселка» «Зразкового художнього колективу» Центру творчості дітей та юнацтва. Виставка робіт «Раз сніжинка, два сніжинка» привертала увагу своєю щирістю, безпосередністю відкритістю, несла позитивний святковий настрій, випромінюючи тепло, мир, гармонію, щасливе дитинство. Виставка малюнків «Весняні акварелі» створювала весняний піднесений настрій.
«Палітра дитячих фантазій» - під такою назвою у бібліотеці працювала виставка картин вихованців Прилуцької школи мистецтв (керівник Єфременко Г.Є.). Роботи дітей на різну тематику були заряджені невимовною енергетикою. Пейзажі з весняними квітами і чарівним диво-садом, портрет Лесі Українки, історичні теми «Просвітництво Анни Ярославівни» та «Коронація княгині Ольги» огортали душу сонцем, теплом, спокоєм та миром.
А поруч було розгорнуто виставку робіт із пластиліну та глини «Казкові звіри». Вихованці Прилуцької школи мистецтв перетворили підручні матеріали на справжні витвори мистецтва. Композиції переносили кожного відвідувача у казковий світ, зачаровували оригінальністю і майстерністю виконання, відволікали увагу від суворого сьогодення.


Корисними для викладачів початкової школи та вихователів були методичні консультації, проведені бібліотекарами. У бібліотеці було проведено ділову гру з використання періодичних видань у роботі, та літературний компас по сучасній українській літературі.
Працівники нашої бібліотеки розуміють, що у сучасних умовах необхідно шукати нові зв’язки з грантодавцями, підвищувати свій особистісний та професійний рівень шляхом участі в різноманітних акціях, конкурсах, семінарах і конференціях.
Український ПЕН (культурна і правозахисна громадська організація, що об'єднує українських журналістів, письменників, науковців, видавців, перекладачів) започаткував проект «Незламні бібліотеки». У рамках цієї ініціативи за підтримки іноземних партнерів, українських видавництв та небайдужих українців ПЕН збирає і передає нові книжки українською й англійською мовами для бібліотек. Серед цих бібліотек і Прилуцька міська бібліотека для дітей. У травні 2024 року до бібліотеки надійшли цікаві та гарно ілюстровані видання для дітей та підлітків.
Співпраця у проекті «Незламні бібліотеки» (від Національного Демократичного Інституту та громадської організації «Жіночий ветеранський рух») та у другому сезоні проекту «Валізка з книжками» культурного інституту Німеччини Goethe-Institut разом з Німецькою бібліотечною асоціацією та Українським інститутом книги за проектом «Валізка з книжками» дала змогу поповнити фонди бібліотеки та отримати дитячі іграшки для релаксу і збереження ментального здоров’я.
Немає коментарів:
Дописати коментар