понеділок, квітня 7

Бібліотеки для дітей Чернігівщини у 2024 році. БОБРОВИЦЬКА бібліотека для дітей КЗ "Публічна бібліотека" Бобровицької міської ради.

Формування у молодого покоління високої патріотичної свідомості, почуття вірності, любові до Батьківщини, готовності до виконання громадянського і конституційного обов’язку із захисту національних інтересів, цілісності, незалежності України, сприяння становленню її як правової, демократичної, соціальної держави займає значне місце в діяльності бібліотеки. Вивчати правдиву історію рідної країни потрібно з раннього дитинства, а надто, якщо ця історія така цікава та героїчна, як наша – українська. Тому до Дня Соборності України влаштовано книжкову викладку літератури «Соборність – свято вільної нації». З нагоди Дня Соборності України у бібліотеках-філіях проведено ряд заходів, зокрема: історичну годину «Велич України в її Соборності» (Озерянська сільська бібліотека), історико-літературну годину єднання "Соборна. Вільна. Кольорова" (Старобасанська сільська бібліотека), годину державності «В єдності і міць і сила держави» (Свидовецька сільська бібліотека), флешмоб "Діти єднають Україну" (сільська бібліотека с.Козацьке), майстерку з виготовлення ланцюжка єдності (Марківецька сільська бібліотека). Також влаштовані виставки та викладки літератури у ряді бібліотек: «Од синього Дону до сивих Карпат одна нероздільна країна» (Кобижчанська сільська бібліотека), «Горда Україна не стала на коліна» (Свидовецька сільська бібліотека), «Моя Україна Соборна. Вільна. Сильна» (Олександрівська сільська бібліотека), «Моя Соборна Україна» (Бригинцівська сільська бібліотека), «Соборна. Вільна. Неподільна» (Ярославська сільська бібліотека), «Одна Україна! Єдиная мати! Нам краще країни – ніде не знайти» (Горбачівська сільська бібліотека), «Нам берегти тебе, Соборну і єдину» (Рудьківська сільська бібліотека), «Соборна Україна: наша сила в єдності» (Макарівська сільська бібліотека). До дня вшанування героїв Крут однієї з найбільш знакових битв в історії боротьби за українську державність у бібліотеці було влаштовано книжкову викладку літератури – «Повік Вкраїна не забуде ту юну кров, що окропила Крути…». У бібліотеці - філії с. Ярославка проведено годину спілкування "Крути. Їм завжди залишиться по двадцять." У Козацькій сільській бібліотеці пройшла інформаційна година "Пам'ятаймо героїв Крут". Під час заходів читачі дізналися про тяжку долю юнаків, які полягли за Батьківщину та ушанували пам’ять про них. І хоч подвиг Героїв Крут згодом забули більш, ніж на 70 років, а їхні могили за радянських часів було зруйновано, подвиг під Крутами увіковічений у пам’яті українців. Бій під Крутами став для українського народу символом героїзму та самопожертви молодого покоління в боротьбі за незалежність.

До Міжнародного дня пам'яті жертв Голокосту у бібліотеці для дітей влаштована книжкова викладка – «Свіча Голокосту не згасне». До пам'ятної дати у бібліотеках - філіях розгорнуті тематичні викладки літератури: "Чужого горя не буває" (Рудьківська сільська бібліотека), "Чорні крила Голокосту" (Горбачівська сільська бібліотека), "Голокост - уроки пам'яті" (Озерянська сільська бібліотека), "Біль втрачених поколінь" (Петрівська сільська бібліотека).

До дня вшанування полеглих у нерівних протистояннях 18-21 лютого 2014 року активістів Революції Гідності, у бібліотеці експонувалася книжкова виставка-пам'ять «Небесна Сотня на варті пам'яті». Ця добірка книг про біль і втрату, про гідність і силу духу та, зрештою, про перемогу світла над темрявою, про свободу, осипану пелюстками цвіту української нації.

До річниці вторгнення росії на територію суверенної, незалежної мирної України, бібліотекарі влаштували викладку літератури «Війна за Незалежність…».

В межах відзначення Міжнародного дня рідної мови працівники бібліотеки для дітей влаштували книжкову виставку «Моя велична українська мова!». З якої діти дізнались найцікавіші факти з історії рідної мови, взяли участь у вікторині.

Щоб ще більше привернути увагу до героїчної історії нашого народу, до її розуміння і визнання того, що для того, щоб мати майбутнє, потрібно поважати своє минуле до Дня Героїв, який відзначаємо 23 травня, у бібліотеці для дітей було оформлено експрес виставку – «Українці – нація героїв». 

День Конституції України – одне з найбільших державних свят, яке сьогодні для українців є особливим, адже ми знову боремося за українську землю, за свободу, за право мирно жити на своїй землі. Конституція визначає політичний устрій держави, а також є символом демократії і рівноправ’я. З нагоди свята було проведено правознавчу бесіду «Оберіг нашої державності».

До головних державних свят – Дня Державного Прапора України та Дня Незалежності України діяла книжково - ілюстративна  виставка «Героїв країна – моя Україна». Експозиція відображала літературу про творення української державності – від витоків і до сьогодення, знакові події та героїчні постаті, які торували і торують шлях свободи та незалежності. А також пройшов тематичний квест «Все буде Україна». Для наймолодших відвідувачів проведено інформ-хвилинку «Прапор вільної держави – найдорожча із святинь».

День пам’яті Захисників України – 29 серпня, день, який є нагадуванням про Іловайську трагедію, підло сплановану російською владою, яка забрала життя найкращих синів України. Сумним символом пам’яті про цю тяжку втрату є соняхи, що стали останніми квітами для українських бійців. В пам'ять про усіх полеглих в цій трагедії та героїв, що загинули у сучасній війні у бібліотеці діяла панорама пам’яті «Ми йшли на смерть, а жити так хотілось…» та проведена майстерка «Соняхи нашої пам'яті».

21 вересня – Всесвітній день миру. Сьогодні для українців - це дуже особливе свято. Третій рік ми не знаємо, що таке мир, відбиваємо атаки країни-агресорки, для якої поняття «мир» – просто не існує. Читачі бібліотеки мали змогу дізнатись ще більше цікавої інформації та ще глибше осягнути велику цінність цього маленького слова – мир під час Розмови по-дорослому «Безцінне слово – мир, страшне слово - війна».

З нагоди Дня захисників та захисниць України у бібліотеці була влаштована книжкова виставка «Я захисник! Я цим пишаюсь». У сільських бібліотеках оформлені книжкові виставки і викладки літератури та фотоматеріалів: «Герої нашої доби» с. Олександрівка, «За землю, за волю, за козацьку долю» с. Піски .

До святкування Дня української писемності та мови у бібліотеках - філіях кз «Публічна бібліотека» Бобровицької міської ради було влаштовано книжкові виставки та викладки літератури: «Сильна мова – успішна держава» (с.Піски), «Мов джерельна вода, рідна мова моя» (с.Озеряни), «Ти наше сяйво калинове, кохана українська мово» (с.Свидевець), «Дзвенить, бринить, співає рідна мова» (с. Бригінці), «Мова творить націю» (с.Ярославка), «Мова моя калинова» (с. Рудьківка), «Рідна мова – це музика й малювання душі людської» (с.Горбачі), «Мова духовне багатство народу» (с.Олександрівка). Також читачі Олександрівської сільської бібліотеки приєдналися до написання радіодиктанту національної єдності.

День Гідності та Свободи – свято, що нагадує нам про дві переломні віхи в історії боротьби українського народу за незалежність і право вибору - Помаранчеву революцію і Революцію Гідності. Це – одне зі знакових державних свят України, адже наша держава і сьогодні платить високу ціну за свободу – життя найкращих синів і дочок нашої Батьківщини. З нагоди свята у бібліотеці для дітей було розгорнуто патріотичну виставку-спогад – «Чисті душі, що злетіли в небо».

Кожна четверта субота листопада для українців позначена скорботною чорною стрічкою, а ввечері у вікнах осель засвічуються мільйони свічок – в пам’ять про невинних жертв голодоморів, влаштованих на теренах України злочинним радянським режимом. До дня вшанування жертв геноциду в бібліотеці для дітей була влаштована виставка-реквієм «Врятована пам'ять».

До Дня Збройних Сил України діяла виставка «Ми незламні, ми сильні, ми вільні», метою якої було ще раз нагадати про те, які мужні люди захищають наш спокій і нашу свободу. 

З метою популяризації знань про рідний край у бібліотеці для дітей було влаштовано виставку-екскурс «Мандрівка в далеке минуле», бібліосалон «Про людей хороших – наших земляків». До 50-річчя від дня народження Тетяни Павлівни Череп-Пероганич - української поетеси, прозаїка і драматурга, журналістки, перекладачки, громадської діячки, членкині Національної спілки письменників України, Національної спілки краєзнавців та Національної спілки журналістів, лауреата національних та міжнародних премій було влаштовано книжкову виставку « Заблукаю у мріях». 

До дня матері було проведено годину роздумів «Кожна мама із весною схожа», під час якої наші користувачі дізнались багато цікавого про походження свята, ознайомились з матеріалами книжково-ілюстративної виставки «Мама, матінка, матуся» та взяли участь у майстер-класі з виготовлення прикрас із стрічок.

До Всесвітнього дня Вишиванки у бібліотеці для дітей відбулась народознавча веселка «На узорах кольорових сонце виграє». У бібліотеках – філіях було проведено: народознавчі години «Узор на вишиванці, що він означає» (Пісківська бібліотека-філія), "З Днем вишиванки, моя Україно!" (бібліотека-філія с.Свидовець) та «На узорах сонце виграє» (бібліотека-філія с.Щаснівка), літературно-мистецька година «Вишиванка – твій генетичний код» (бібліотека-філія с.Ярославка), "Моя вишиванка в кольорах України" (бібліотека-філія№47), етномандрівка «Українські вишиванки наче райдужні світанки» (бібліотека-філія с. Козацьке), а також, флешмоби у Кобижчанській, Рудьківській та Горбачівській бібліотеках-філіях.

З метою популяризації здорового способу життя серед дітей і підлітків та збереження їх здоров’я до Всесвітнього дня здоров’я була проведена вікторина «Спорт-знайка» та влаштована книжкова виставка–інсталяція «Дужими зростаємо, про здоров'я дбаємо».

До Всесвітнього дня безтютюну створено книжкову викладку-попередження «Міняй цигарку на цукерку».

До Дня фізичної культури та спорту бібліотекарями було влаштовано виставку-вікторину «Ми кмітливі, сильні і сміливі».

До Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом бібліотекарі підготували інформаційну викладку літератури «Поговоримо відверто».

Одне з найулюбленіших дитячих свят – Міжнародний день захисту дітей цьогоріч проходило під гаслом «А у нас канікули, сумувати ніколи!». У першу неділю червня до бібліотеки на гостини завітали учні Горбачівської гімназії. На них чекали різноманітні розваги: розгадування шифр - загадок, ігри на впізнання казкових персонажів, лабіринт на асфальті та інші цікаві конкурси. З натхненням і задоволенням діти ділилися планами на літо, «одягали в слова» свої мрії та створили картину настрою, де панували кольори, що символізували радість, мрійливість, добробут та хороший настрій. На завершення зустрічі вихованці «Літньої школи» поласували солодощами від бібліотекарів.

З нагоди Дня захисту дітей у бібліотеках – філіях було проведено цікаві заходи: «Свято щасливих сердець» (Рудьківська бібліотека-філія, Пісківська бібліотека-філія), година спілкування «Дітям сонце, дітям – радість, дітям – мир і доброта» (Ярославська бібліотека-філія), виставка дитячих малюнків «Сонячний настрій дитинства» (Озерянська бібліотека-філія, Старобасанська бібліотека філія), конкурс малюнків на асфальті (Петрівська бібліотека-філія), Свято дітей та конкурс малюнків на асфальті (Горбачівська бібліотека-філія).

Сьогодні бібліотека уміло координує свою роботу з навчальними закладами, тому значна частина заходів направлена на допомогу навчально-освітньому процесу, популяризації художньої літератури та читання серед дітей. До Всесвітнього дня книги та авторського права у бібліотеці було представлено книжкову виставку «Нема за книгу ліпшого фрегату». На виставці були представлені сучасні книги, які позитивно впливають на світогляд, сприяють всебічному розвитку, формують позитивні риси характеру, допомагають відбутись дитині та підлітку як особистості з багатим внутрішнім світом, здатністю прогресивно мислити, ефективно діяти. 
З нагоди Міжнародного дня дитячої книги для дітей було влаштовано книжкову виставку «Улюблені письменники різних країн».
До Всесвітнього дня читання вголос бібліотекарі підготували для читайликів книжкове асорті «Читаємо вголос разом».
Всеукраїнський Тиждень дитячого читання у нашій бібліотеці проходив під гаслом «Непереможна та єдина читацька Україна». В межах Тижня читання було проведено: день книжкових сюрпризів «Овва! Ну й дива! Один плюс один буде…гра!», інтелект-вікторина «Подорож у світ цікавого», гра-подорож «Веселі пригоди в країні Читалії», воок-квест «Головний скарб бібліотеки», гармидер-день «Веселі канікули».
Літо – найулюбленіша пора всіх дітей. Це час шкільних канікул, коли вони відкривають світ і себе в цьому світі.Зробити відпочинок користувачів - дітей активним, пізнавальним, пам'ятним, наповненим яскравими враженнями і гарним настроєм ставлять за мету бібліотекарі кз «Публічна бібліотека».
Для юних книголюбів Бригинцівської бібліотеки-філії проведено конкурс малюнків та вікторину «Мандруємо країною казок».
У Горбачівській бібліотеці-філії було організовано бібліорозваги «Нумо дружно грати й книжечки читати» для учнів літньої школи. Який же це був насичений день! Дітвора мала змогу насолодитися яскравими враженнями наповну! Різноманітні конкурси, руханки, логічні ігри, море спілкування та веселощів.
У Пісківській бібліотеці-філії читайлики взяли участь у розважальному калейдоскопі «Світлішає на світі, коли радіють діти», де діти змогли розкрити свої вміння та щиро порадіти життю, беручи участь у конкурсах, рухливих іграх та розвагах. Присутні отримали знання, позитивні емоції, гарний настрій і віддячили бібліотекарю щирими усмішками.
На «Літо з книгою» завітали дітлахи до Рудьківської бібліотеки-філії, де весело та пізнавально провели час та відвідали народознавчий куточок.
Корисно, цікаво і насичено проводять час та відпочивають дітлахи в дні літніх канікул у Марківецькій бібліотеці-філії, а саме: грають в настільні ігри, із задоволенням читають книги і дізнаються багато цікавого.
У дитячому садочку «Струмок» за ініціативи бібілотекаря Пісківської бібліотеки-філії було проведено цікаву годину спікування «Спорт – що це таке?». Дітлахи складали слово «Спорт», відгадували за картинками знаряддя для різних видів спорту, розмірковували для чого потрібна ранкова зарядка, що шкідливо, а що корисно для здоров'я.
У Пісківській бібліотеці-філії до Дня батька було проведено майстерку, на якій дівчатка виготовляли сюрпризи для своїх татусів.
Завдяки тісній співпраці з Благодійним фондом «Рокада» у травні 2024 року нам вдалося втілити в життя надзвичайно важливий проєкт «Простір безпечний для дітей», у ході якого ми виграли два гранти для облаштування простору.
Напередодні Міжнародного дня захисту дітей у бібліотеці для дітей відбулась значна та довгоочікувана для всієї нашої громади подія - відкриття простору безпечного для дітей. 
Ми зробили даний простір цікавим і потрібним для дітей громади, у тому числі для внутрішньо переміщених осіб та користувачів з особливими потребами, в якому є необхідні матеріали та обладнання для розвитку дітей та зробили його зручним і комфортним для перебування батьків. Наповнили даний простір необхідними матеріалами, цікавими іграми, сучасними меблями і технікою. Завдяки такому простору діти відкривають для себе новий світ, де вони мають змогу грати, творити,комунікувати. У рамках проєкту проводяться творчі майстерні, де діти спільно з батьками мають змогу взаємодії, наприклад, намалювати картину разом з своїм малюком, навчаються малювати на воді або за допомогою кави, пограти в настільні ігри, виплеснути енергію завдяки сенсорному  куточку. 
Також батьки, перш за все з числа внутрішньо переміщених осіб, мають змогу залишити дітей під наглядом бібліотекарів, щоб вони могли вирішити свої нагальні справи або просто почитати в стінах бібліотеки, коли їх діти розважаються та розвивають свої здібності за іграми та книгами. Ефект від того, що ми зможемо зробити родину більш дружньою і спокійною серед війни, подарувати батькам кілька годин «для себе» гостро величезний. Так, знімається  моральний тиск щодо відповідальності за дитину, надається змога для саморозвитку і самореалізації. Мама, що відпочила, може зробити для сім’ї набагато більше. 
На базі простору створено проєкт «Дивись та Читай». Такий формат - крута популяризація читання серед дітей та підлітків, і ми бачимо величезне зацікавлення дітей. Перед показом фільму чи мультфільму бібліотекар знайомить читайликівз книжкою: розповідає про автора, назву, зачитує цікаві моменти або розповідає історію написання книги. А після перегляду обов’язково проводиться дискусія, обговорюються враження від перегляду і, таким чином,у багатьох дітей виникає бажання прочитати книгу, за якою знятий фільм. Такі заходи  проводяться під час канікул чи до якихось важливих дат, подій, свят. Діти приходять до кінозалуіз смаколиками та з задоволеннямпереглядають фільм.
Так, завдяки виграному нашою командою гранту, цьогорічне літо у бібліотеці для дітей відбулось в рамках проектуLEGOFoundation та ГО ChangeX  «Скриня Досліднинка». Під час літніх канікул не у всіх дітей є можливість виїхати на відпочинок, а бібліотека має багаторічний досвід організовувати та проводитичас на свіжому повітрі для читайликів з користю. Проєкт «Скриня Дослідника» (ThePlayBox) – це проєкт,де діти відкривають та знайомляться з різними елементами світла, звуку, вітру, землі, мостів (зв’язків), часу, а також історії. Його побудовано на проведенні низки цікавих подій, а саме: цікавих досліджень у формі гри для маленьких мешканців міста та дітей громади,які дізнаються цікаві факти та мають можливість для самопізнання і самореалізації через гру на свіжому повітрі.
Також наша команда  реалізувала проєкт дитячого ігрового майданчика,  який розташований у внутрішньому дворику бібліотеки. Дитячий майданчик - це місце, де діти не тільки збираються для ігор, спілкування та розвитку, але й на додачу гармонійно розвиваються. Це місце, де діти вчаться спілкуватися, ділитися та розвивати комунікативні навички. Крім того, важливо, що майданчик тепер може стати центром сімейного відпочинку, забезпечити комфортне та безпечне середовище, де батьки можуть спілкуватися зі своїми дітьми, спостерігати за їх розвитком. Такий спільний час на дитячому майданчику сприятиме формуванню сімейних цінностей.
Даний майданчик сприяє розвитку фізичних та ментальних навичок дітей, стабілізації їх загального, фізичного здоров’я та розвитку. Відкритий ігровий майданчик — це природнє середовище для соціально-емоційного розвитку, де діти різного віку можуть спілкуватися, розвиватися та гарно проводити час.
З перших днів війни бібліотекарі долучилися до плетіння маскувальних сіток, виготовлення окопних свічок, в’язання рукавичок та шкарпеток, пошиву білизни, приготування смаколиків,  а також, влаштовували благодійні заходи на підтримку наших воїнів. Наша Публічна бібліотека є офіційною локацією збору пластику на мапі України. Завдяки нашим спільним зусиллям ми змогли відправити до ГО «Місто майбутнього» більше 600 кг. пластикових кришечок для закупівлі БПЛА для наших воїнів. 

Бібліотеки для дітей Чернігівщини у 2024 році. Бібліотека-філія для дітей комунального закладу «Публічна бібліотека Березнянської селищної ради»

Основними завданнями бібліотеки-філії для дітей комунального закладу «Публічна бібліотека Березнянської селищної ради» у 2024 році була співпраця з іншими закладами культури, школами, будинком дитячої та юнацької творчості, обслуговування читачів з особливими потребами. Також впроваджувались нові прогресивні форми роботи.

В березні 2024 були проведені заходи до Всеукраїнського тижня дитячого читання. В травні проводилися заходи «Сучасна дитяча книга і читання дітей в епоху цифрової культури».

Крім того діти залучалися до читання та популяризації дитячої української класичної та сучасної літератури. Були проведені заходи до Дня української писемності і мови, Дня рідної мови «Слово до слова – весела розмова» (Бібліотечна подорож), «Книжковий День народження» (година спілкування).

До теми екології була проведена вікторина «Таємниці природи» та година екології «Землі квітучої краса».

Надзвичайно важливим в умовах війни є патріотичне виховання. Бібліотека провела флешмоб «З книгою до Перемоги», урок мужності «Діти хочуть миру» та огляд літератури «Людина, природа, війна…»

Впродовж 2024 року батькам маленьких читачів надавалась інформаційна підтримка у вихованні дітей, проводилась волонтерська робота, надавалась допомога внутрішньо-переміщеним особам. Організовувались години родинного дозвілля, відмічались ювілейні дати письменників, свята, засідання клубу вихідного дня «Корисне дозвілля» та колективні читання книжок «У чарівному світі книжок» в дитячому садку.

До 100-річчя з часу створення Чернігівського Князівства в лютому 2024 року був проведений день інформації «Святі місця Чернігівщини».

До Міжнародного Дня захисту дітей,  1 червня 2024 був проведений вечір запитань і відповідей «Неповторний момент у житті».

Упродовж 2024 року в бібліотеці-філії для дітей комунального закладу «Публічна бібліотека Березнянської селищної ради» зареєстровано:

  • читачів - 481
  • книговидача - 8732
  • відвідування -3349

пʼятниця, квітня 4

Всеукраїнський тренінг для бібліотечних фахівців відділів обслуговування дошкільників та учнів 1-4 класів.

 📢 7-11 квітня о 10.00 Національна бібліотека України для дітей проводитиме Всеукраїнський тренінг для бібліотечних фахівців відділів обслуговування дошкільників та учнів 1-4 класів «Від ідеї до успішної реалізації: бібліотека як організатор проєктів та дозвілля в роботі з дітьми дошкільного та молодшого віку в умовах воєнного стану». 

Запрошуємо до участі колег дитячих бібліотек (територіальних громад) Чернігівської області! 

📌 Усі учасники тренінгу отримають електронний сертифікат при умові реєстрації: https://forms.gle/38Au1QgVcV41CMLp8

📌 Навчання відбуватиметься онлайн: 

Посилання: Zoom Meeting Library Children

Ідентифікатор конференції: 679 069 9564

Код доступу: 104424

Долучайтеся! Бажаємо успіхів!

📧📪 Перевірте свої електронні скриньки, ознайомтеся з програмою!

четвер, квітня 3

Участь у семінарі директорів публічних бібліотек та їх заступників по роботі з дітьми.

2 квітня Чернігівська обласна бібліотека для дітей прийняла участь у семінарі директорів публічних бібліотек та їх заступників по роботі з дітьми «Бібліотеки Чернігівщини: підсумки роботи, нові орієнтири  та перспективи», організованого Чернігівською обласною універсальною науковою бібліотека імені Софії та Олександра Русових, де було підбито підсумки роботи бібліотек регіону за рік. Захід проходив у форматі онлайн на платформі Zoom. 

У вітальному слові Тамара Клюй, директорка Чернігівської обласної бібліотеки для дітей, підкреслила важливість постійного професійного розвитку бібліотекарів та їхній внесок у культурне життя регіону.

Про здобутки дитячих бібліотек Чернігівщини у 2024 році проінформувала завідувачка відділу методології бібліотечної роботи з дітьми Наталія Шеша. 

Однією з ключових подій заходу стало оголошення результатів щорічного обласного рейтинг-конкурсу «Краща бібліотека року», організаторами якого є Департамент культури і туризму, національностей та релігій ЧОДА, Чернігівська обласна універсальна наукова бібліотека імені Софії та Олександра Русових, Чернігівська обласна бібліотека для дітей, ГО «Чернігівське обласне відділення Української бібліотечної асоціації».

Вітаємо бібліотеку-філіал для дітей Сновської публічної бібліотеки з зайнятим першим місцем у номінації «Краща бібліотека для дітей».

Лауреатами конкурсу стали Бахмацька міська бібліотека-філія для дітей комунального закладу «Бахмацька публічна бібліотека» та дитяча бібліотека комунального закладу «Центр культурних послуг» Куликівської селищної ради. Бібліотеки нагороджені дипломами та цінними подарунками від ГО «Чернігівське обласне відділення УБА».

Вітаємо переможців із заслуженими нагородами та бажаємо нових проєктів, ідей та натхнення!

                                             

Бібліотеки для дітей Чернігівщини у 2024 році. Бахмацька міська бібліотека-філія для дітей комунального закладу «Бахмацька публічна бібліотека» Бахмацької міської ради.

Свою діяльність  бібліотека спрямовує на популяризацію книг серед дітей, формування їхнього світогляду, реальну допомогу кожній дитині в задоволенні особистих читацьких інтересів, потреб, запитів. Бібліотека створює умови для творчого, інтелектуального, духовного розвитку дітей у вільний від навчання час, а також інформаційну підтримку користувачів у підготовці до шкільних занять та в їх самоосвіті. Враховуючи зміни соціальних орієнтирів, бібліотека вдосконалювала традиційні та впроваджувала нові форми популяризації кращих зразків вітчизняної та світової літератури для дітей, забезпечувала реальні умови для свободи вибору інформації, спрямовувала зусилля на допомогу кожній дитині у вирішенні її потреб у книзі та інформації.

Читачі бібліотеки є постійними учасниками та переможцями всеукраїнських та обласних конкурсів. А саме,

  • Всеукраїнський конкурс дитячої творчості «Україна – Мрія!».
  • ІІІ Всеукраїнський екологічний конкурс дитячого малюнка «Майбутнє планети у наших руках». 
  • Обласний дитячий конкурс літературної творчості «Я ПИШУ УКРАЇНІ ЛИСТА…» до Дня Гідності та Свободи, який проводиться в рамках «Програми сприяння функціонування української мови як державної в Чернігівській області на 2023-2028 рр.».

Напередодні Дня Соборності України в Бахмацькій міській бібліотеці-філії для дітей відбулася година спілкування «Соборність рідної землі – основа нації й народу».  Діти переглянули відео «День Соборності України. Історія та сучасність» та взяли участь у вікторині «Справжній патріот своєї держави», а також ознайомилися з книжковою виставкою «Вільна, могутня, єдина – ненька моя Україна!» на якій була представлена література, що висвітлює тернистий шлях України до соборності.

До дня Героїв Небесної Сотні у Бахмацькій міській бібліотеці-філії для дітей проведено історичний урок «Небесна Сотня в небі засвітилась, щоб інші мріяли, любили і жили». Про події Майдану говорили з учнями 7-Б класу ЗЗСО I-III ст. №5, які зібрались, щоб у глибокій скорботі вшанувати пам′ять Героїв.

З нагоди відзначення 210-ї річниці від дня народження Тараса Григоровича Шевченка відбулися Шевченківські читання «Хочеш українську знати - повинен Кобзаря Читати».

До всесвітнього дня казки було проведено свято «Диво двері відчиняй – у світ казковий вирушай». 

В рамках засідання екологічного клубу «Журавлик», який діє при бібліотеці до дня Землі завітали учні 4-А класу Бахмацького ліцею №1 на екологічний діалог «Бережімо нашу планету». День Землі - це свято чистої Води, Землі і Повітря. Потрібно все берегти і птаха, і звіра, і рослини. Про те, як кожен з нас має поводитися на природі, діяти в напрямку збереження природних ресурсів розповідали на заході фахівці бібліотеки.

Тиждень дитячого читання – свято тих, хто творить книгу і тих, хто любить читати, свято письменників і видавців, бібліотекарів і читачів, веселих пригод і літературних відкриттів, зустрічей з цікавими людьми та героями книг. У книгозбірні  проходили різноманітні заходи, присвячені дитячому читанню. Це і захоплюючі голосні читання, і екскурсії, вікторини, рухливі ігри та цікавий майстерклас. Провели рухливу гру «Я обираю здоров’я». Разом з дітьми створили дитячу книжечку та розфарбували її.

В Бахмацькій міській бібліотеці-філії для дітей в рамках проєкту «Майбутнє за талановитими дітьми» організована виставка робіт своїми руками «Коли зроблені уроки». 

З нагоди свята Матері до бібліотеки завітали учні початкових класів Тиницької ЗЗСО I-III ст. на захід «Подаруймо мамі світ добра». Діти ознайомились з історією та традиціями свята, а також з художніми творами класиків української поезії, в яких оспівується образ Матері; переглянули казку про маму та відео-презентацію «День матері: історія свята, традиції святкування в Україні та різних країнах світу». Маленькі користувачі взяли участь в майстеркласі «Листівка для найріднішої». Подарунки для мам вийшли чудовими, сонячними та креативними, адже що може бути приємнішим для матусі, як не дарунок рідної дитини, виготовлений власними рученятами. А самі дітлахи отримали гарний весняний настрій від теплої зустрічі та велике задоволення від процесу творчості. 

До міжнародного дня захисту дітей до бібліотеки завітали учні 3-Б класу Бахмацького ліцею №1 на розважальну програму «Нехай кожна дитина буде щасливою». Програма пройшла у гарній, веселій атмосфері. Діти активно спілкувалися під час години-діалогу «Про права та обов’язки дітей», грали в ігри, брали участь у вікторині, переглядали мультфільми. Разом з бібліотекарем під веселу музику діти виконували руханку «У ритмі серця». Наприкінці заходу діти проявили свої художні здібності у конкурсі малюнків «В чистих барвах як обнова вся планета кольорова». 
В Бахмацькій міській бібліотеці-філії для дітей теж дбають про вподобання юних читачів. Провели казкотренінг «Чарівними стежками казок». Основна мета заходу: викликати інтерес до книги та читання, поглибити знання про казку, формувати читацький смак, розвивати кмітливість, допитливість, виховувати добрі почуття. Під час заходу діти мали змогу познайомитись із поняттями «народної» та «літературної казки». На дітей очікувала книжкова виставка «Мої улюблені казки», на якій представлені українські народні казки та казки народів світу. Особливо учасникам сподобалися вікторини: «Що ми знаємо про казку?», «У чарівному світі казки», літературна гра «Весела подорож казками». Весело та гамірно відбулися конкурси: «З якої казки рядки?», «Телеграма», «В яких казках живуть ці звірі?», «Скласти прислів'я про казки».
22 червня 2024 року в Бахмачі відбулося відкриття інтерактивного простору «Час на себе», метою якого є заохотити мешканців громади дбати про своє фізичне та психічне здоров’я щодня. Це чергова ініціатива, яку впроваджена у громаді в межах Проєкту USAID «Розбудова стійкої системи громадського здоров'я». В умовах сьогодення на тлі військової агресії постає проблема збереження фізичного та психічного здоров’я дітей, які є найвразливішою категорією населення. Бахмацька міська бібліотека-філія для дітей  приєдналася до інтерактивного простору «Час на себе». В парку була представлена книжкова виставка «Здоровим бути - здорово!». Діти  відповідали на запитання тесту «Здоров’я», розгадували кросворд, складали прислів’я, слова та малювали.
3 липня  працівники міської бібліотеки-філії для дітей запросили користувачів  до міського парку на краєзнавчу годину «Серпанками легенькими, казками та легендами повитий рідний край».  Була  організована виставка-гербарій «Лікарські рослини».  Діти прослухали розповідь про  лікарські рослини рідного краю, значення лікарських рослин в народній медицині і в житті людини, практичне використання лікарських рослин для профілактики і лікування різних захворювань. Легенди про походження назв лікарських трав: ромашки, звіробій, м’яти, мати й мачухи, кульбаби та інших, цілющі властивості дізнались  гості з цікавої розповіді.  Працівники бібліотеки організували для дітей цікавий майстер-клас «Арт-гербарій. Перш ніж створювати гербарій ми  шукали рослини, збирали їх,  висушували і нарешті зробили збірку. Завдяки фантазії та чудовому  настрою кожен  презентував свою роботу.
Літо – це найкраща пора, коли діти мають чудову нагоду поринути у світ літератури, познайомитися з творчістю нових для них письменників, відкрити нових героїв, пізнати світ за допомогою книги та отримати насолоду від читання.
В міській бібліотеці-філії для дітей було організовано літню альтанку під відкритим небом «Кращі книги обираємо – із задоволенням читаємо». Захід пройшов в чудовій та веселій атмосфері. Діти мали змогу насолодитись читанням на свіжому повітрі, пограти в ігри. Разом з бібліотекарем взяли участь у вікторині та різноманітних конкурсах «Назви найбільше книг», «Яку ти книгу прочитав» та інші. Книжкова виставка «Книжечка, літо і я» дуже сподобалась нашим користувачам, тому діти обрали для себе цікаві книги.
Бахмацька міська бібліотека-філія для дітей долучилася до національного проєкту з розвитку цифрової грамотності через участь у програмі «Дія. Освіта», отримала доступ до навчальних матеріалів та платформ, що дозволяє проводити заняття з цифрової грамотності та надавати послуги для різних вікових груп. Користувачі книгозбірні переглянули освітній серіал «Особиста безпека підлітків», розглянули ключові ризики, які можуть трапитися з підлітками в реальному житті та мережі, а також дізналися, які життєві навички можливо прокачати, щоб протидіяти їм. Освітній серіал створено з ініціативи Мінцифри для платформи «Дія. Освіта» за підтримки благодійного фонду «Клуб Добродіїв» та міжнародної гуманітарної організації Plan International. 
На годину спілкування «Мир на землі – радість у родині» до Бахмацької міської бібліотеки-філії для дітей завітали учні 4-Б класу Бахмацького ліцею №1. Діти прослухали історію свята, переглянули відеоролики «Мир - це життя!» та «Хай буде Мир у нашій рідній Україні». Була оформлена   книжково-ілюстративна виставка «Хай буде мир на всій землі». Разом з бібліотекарем користувачі взяли участь у майстер-класі «Умілим рученятам все під силу» на якому виготовляли символи миру – голубів. Адже голуб – символ добра, миру, надії у перемогу та символ пам’яті дітей, які загинули внаслідок війни.  Кожний виготовлений голуб увібрав в себе тепло дитячих рук, любов та закликає до миру на всій землі.
В рамках проєкту «Майбутнє за талановитими дітьми» організована до Всесвітнього дня дитини художньо-декоративна виставка «Талановита дитина - сильна Україна».
Роботи даної виставки створювали учні образотворчого відділу КЗПМО «Бахмацька школа мистецтв імені Андрія Розумовського» Бахмацької міської ради  викладач Ірина Миколаївна Серга, також на  виставці представлені роботи дітей Бахмацького будинку дитячої та юнацької творчості створені на гуртках  «Українські витинанки», «М’яка іграшка»,  «Фантазія», «Бісероплетіння», «Флористичний», «Мала пластика», «Моделювання іграшок-сувенірів».

вівторок, квітня 1

Переможці обласного туру Міжнародного екологічного конкурсу дитячого малюнка «Майбутнє планети у наших руках»

З лютого по березень 2025 року Чернігівська обласна бібліотека для дітей стала епіцентром дитячої творчості, де відбувся обласний тур Міжнародного екологічного конкурсу дитячого малюнка «Майбутнє планети у наших руках»

Цей конкурс – не просто змагання, а заклик до світу, крик дитячих сердець про трагедію знищення природи України внаслідок жорстокої війни. Він також має на меті виховати в юних душах бережливе ставлення до рідної землі, до кожного листочка і кожної тваринки.

Організаторами змагань виступили – Національна бібліотека України для дітей, Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України, Державна екологічна інспекція України. Усі разом об’єднали зусилля, щоб дитячий голос був почутий.

28 березня 2025 року Чернігівська обласна бібліотека для дітей перетворилася на арт-простір, де дитячі мрії та тривоги ожили на папері. 300 робіт, створених руками 235 маленьких художників з Чернігова та області, стали яскравим свідченням їхнього болю, надії, сподівань та віри в майбутнє. Фарби, фломастери, олівці – у дитячих руках вони перетворилися на зброю проти байдужості, на інструмент, яким діти емоційно, до глибини душі, зобразили руйнівну силу війни, яка безжально нищить все живе навколо.

Обласне журі визначило переможців конкурсу у чотирьох вікових категоріях:

           вікова категорія - до 7 років 

I місце - КШИЖІНСЬКА АРІНА, 6 років, м.Чернігів, гімназія №11.

II місце - ЖДАН КРІСТІНА, 7 років, с.Рівчак-Степанівка, Макіївська громада, Ніжинський район.

III місце - КУЦА АННА, 6 років, м.Чернігів, гімназія №11.

          вікова категорія - 8-11 років

I місце - ШКОМЕРДЯКА МІЛАНА, 10 років, м.Носівка, ліцей №5. 

II місце - МНАЦАКАНОВ АРТУР, 8 років, селище Куликівка.

III місце - СЕРЖАН МАКАР, 10 років, м.Чернігів, школа «Мудрагелики».

           вікова категорія - 12-14 років

I місце - ОХРЕМЕНКО СОФІЯ, 12 років, м.Сновськ. 

II місце - НАВРОСЬ ВАЛЕРІЯ, 14 років, м.Новгород-Сіверський.

III місце - НАЗАРЕНКО ЮЛІЯ, 13 років, с.Липів Ріг, Ніжинський район, Липоворізька гімназія Вертіївської сільської ради. 

           вікова категорія - 15-18 років

I місце - УКОЛЕНКО ТЕТЯНА, 16 років, с.Верба, Новгород-Сіверський район, Авдіївський ліцей Понорницької селищної ради. 

II місце - ЗАГРІЙЧУК СОФІЯ, 15 років, КЗ «Чернігівський обласний науковий ліцей».

III місце - ПРИСЯЖНА МАРТА, 15 років, КЗ «Чернігівський обласний науковий ліцей». 

Роботи переможців обласного туру надіслано до Національної бібліотеки України для дітей на підсумковий Всеукраїнський тур Конкурсу.

22 квітня, у Всесвітній день Землі, буде оголошено імена переможців Всеукраїнського туру. Їх буде відзначено дипломами та пам’ятними призами від організаторів Конкурсу. Зверніть увагу, що поштова пересилка призів здійснюється виключно коштом батьків чи керівників учасників Конкурсу.

Малюнки переможців будуть представлені на виставці у НБУ для дітей. Крім того, за результатами Конкурсу буде підготовлено Альбом творчих робіт, до якого увійдуть 100 кращих малюнків.

Відзнаку від ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ БІБЛІОТЕКИ ДЛЯ ДІТЕЙ отримали:

вікова категорія - до 7 років

СУКМАНСЬКА ДАНІЕЛА, 7 років, м.Чернігів, гімназія №11. 

ГОРБАЧЕВСЬКА АНАСТАСІЯ, 6 років, с.Вертіївка, Ніжинський район, ДНЗ «Колосок». 

ЧЕРКАС АНГЕЛІНА, 7 років, Остерський ліцей №1. 

вікова категорія - 8-11 років

ОСТАПЕЦЬ ЄГОР, 8 років, селище Куликівка.

ЛАПКО ЕЛІНА, 10 років, с.Володькова Дівиця, Ніжинський район. 

МРИХІНА АНТОНІНА, 10 років, м.Чернігів, гімназія №13.

Гран-прі

ЮВЧЕНКО АНГЕЛІНА, 9 років, м.Носівка. 

СОКОЛ АРТЕМ, 10 років, м.Носівка.

вікова категорія - 12-14 років

МАТВІЄНКО АРТЕМ, 14 років, Остерський ліцей №2. 

НАБІЛЬСЬКА ТАЇСІЯ, 12 років, м.Остер, Чернігівський район, Остерський ліцей №1.  

КОРОЛЬ ЄЛИЗАВЕТА, 12 років, с.Ярославка, Бобровицька громада, Ніжинський район. 

Гран-прі

ХЛЕБНІКОВА КАРИНА, 13 років, м.Носівка.

вікова категорія - 15-18 років

БЛОХА ЄВГЕНІЯ, 15 років, м.Борзна, Ніжинський район.

Вітаємо переможців! Наснаги та нових творчих успіхів! 

Бібліотеки для дітей Чернігівщини у 2024 році. БОБРОВИЦЬКА бібліотека для дітей КЗ "Публічна бібліотека" Бобровицької міської ради.

Формування у молодого покоління високої патріотичної свідомості, почуття вірності, любові до Батьківщини, готовності до виконання громадянсь...